Wyjątkowe właściwości yerba mate

Bartek M. Grudzień 24, 2020 Możliwość komentowania Wyjątkowe właściwości yerba mate została wyłączona
Wyjątkowe właściwości yerba mate


Yerba mate to napar, który otrzymuje się z suszonych liści oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny rosnącej w Ameryce Południowej. Jego działanie na ludzki organizm jest wyraźnie dobroczynne i złożone – choć na naszym kontynencie wciąż niedoceniane. Co warto wiedzieć o właściwościach tak zwanej herbaty paragwajskiej?

Napar, który pobudza

Yerba mate właściwości to temat, którym interesuje się coraz więcej osób pragnących zadbać o swoje zdrowie, szeroko tematem zajął się sklep Zielony Targ https://zielonytarg.pl/9-wlasciwosci-yerba-mate-o-ktorych-musisz-wiedziec.html. Napar ten jest w Ameryce Południowej tak popularny, jak u nas herbata lub kawa. Można pić go z różnych powodów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że pijąc yerba mate, czuje się pobudzenie i wzrost koncentracji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że yerba mate zawiera kofeinę. Bez wątpienia stanowi świetną alternatywę dla tak popularnej u nas kawy. Wiadomo, że wielu osobom picie kawy nie służy, a więc warto pomyśleć o zastąpieniu jej naparem z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest on polecany w przypadku nadciśnienia tętniczego. Pomysł ten wydaje się szczególnie godny rozważenia, gdy weźmie się pod uwagę to, że pijąc herbatę paragwajską, dostarcza się organizmowi wielu cennych składników.

Bogate źródło witamin, minerałów i innych cennych substancji

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bogaty w niektóre składniki potrzebne do codziennego funkcjonowania jest napar z yerba mate. Są to głównie witaminy z grupy B, które działają pozytywnie na układ nerwowy, a także A, C i E, czyli silne antyoksydanty. Oprócz tego, znajdują się w nim także: żelazo, magnez wapń, potas, krzem i fosfor. Warto wiedzieć, że działanie antyoksydantów w yerba mate wspierają polifenole, w tym kwas chlorogenowy, również będące przeciwutleniaczami. To za ich sprawą napar z ostrokrzewu paragwajskiego oczyszcza organizm z toksyn, działa antynowotworowo i zwalcza insulinooporność.

Działanie odchudzające

Jest to istotna właściwość yerba mate, związana głównie z obecnością wspomnianego wyżej kwasu chlorogenowego. Napar obniża poziom cukru we krwi, a więc wspomaga gospodarkę glukozową. Trzeba zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi z powodu cukrzycy, której efektem jest także nadwaga. Pijąc regularnie yerba mate, można zauważyć redukcję tkanki tłuszczowej, również z racji tego, że napar ten redukuje łaknienie.

Inne właściwości yerba mate to działanie antydepresyjne i redukujące stres, zmniejszenie uczucia rozdrażnienia, a także zwiększenie wydajności podczas treningu. Czas zatem poważnie pomyśleć o wprowadzeniu jej do swojego menu!

Comments are closed.

Inline
Inline