Zapalenie ucha środkowego

Aneta Rachwał - Adamczyk Marzec 31, 2019 Możliwość komentowania Zapalenie ucha środkowego została wyłączona
Zapalenie ucha środkowego





Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, które w głównej mierze należy przypisywać wiekowi dziecięcemu. Statystycznie rzecz ujmując, około 65% dzieci w pierwszych latach swego życia przynajmniej raz ma z nim styczność. Jednakże nie oznacza to wcale, że osoby dorosłe są w tym względzie bezpieczne. Zapalenie ucha środkowego dotyczy także osób dorosłych.

Objawy zapalenia ucha środkowego

Mówiąc o objawach, przede wszystkim należy wskazać na przejmujący ból, który w przypadku małych dzieci skutkuje przeraźliwym wręcz płaczem, którego nie można uspokoić. Przyczyną wystąpienia tego schorzenia jest budowa ciała. Trąbka słuchowa u małych dzieci jest dosyć krótka i szeroka. Jej ujście w jamie gardłowej jest otwarte, co ma właśnie przełożenie na łatwy dostęp bakterii oraz wirusów. Dlatego też każda infekcja górnych dróg oddechowych może skończyć się zapaleniem ucha środkowego. Zjawisko to oprócz bólu, objawia się także wysoką gorączką, wymiotami, niechęcią do jedzenia, a czasem także biegunką. W odniesieniu do dzieci starszych jak i do osób dorosłych mamy do czynienia z obniżonym stopniem słyszalności oraz szumem w uszach.

Jak leczyć stan zapalny ucha?

Leczenie zapalenia ucha środkowego powinno rozpocząć się od właściwej diagnostyki otoskopem. Podaje się oczywiście leki przeciwbólowe. Antybiotyki dziecku podaje się dopiero wówczas, gdy po jednej lub dwóch dobach objawy zapalenia nie zaczynają ustępować. Bezwzględnym obowiązkiem po zakończeniu leczenia jest udanie się na wizytę kontrolną do lekarza. Powinno być wykonane kolejne badanie, które pozwoli określić czy dziecko jest już w pełni zdrowia.

Comments are closed.

Inline
Inline