ZMA – suplement dla zdrowia

Bartek M. Lipiec 24, 2015 3
ZMA – suplement dla zdrowia

Dostęp do produktów na rynku suplementów jest niemal nieograniczony. Co więcej, swoisty boom na zakupy on-line sprawił, że i w kategorii tych produktów możemy je nabyć za pomocą kilku kliknięć. Na rynku istnieje wiele formuł, zarówno jedno, jak i wieloskładnikowych. W tym artykule chciałbym omówić jedną z bardzo popularnych form wieloskładnikowych, jaką niewątpliwie jest ZMA. Czy warto sięgnąć po ten suplement?

ZMA to skrót od pierwszych liter składowych tegoż produktu, a dokładnie – cynk (zinc), magnezu (magnesium) oraz witaminy B6. Z uwagi na fakt, iż ZMA to suplement wieloskładnikowy, jego omówienie sprowadzimy do roli poszczególnych składników, skupiając się na jego roli w diecie sportowca.

Cynk jest pierwiastkiem, odgrywającym kluczowe role w naszym organizmie. Cynk jest nam potrzebny do produkcji niektórych hormonów, a ponadto jest niezbędny w procesie przemiany materii. Co więcej, odgrywa ogromną rolę w sferze naszej odporności, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż uczestniczy w procesie powstawania limfocytów T. Cynk ceniony jest również za wpływ na urodę, a przede wszystkim na stan skóry i paznokci. Patrząc przez pryzmat roli cynku w naszym organizmie, nie trudno się domyślać, że jego niedobory mogą mieć opłakane skutki.

Magnez jest jednym z bardziej „medialnych” minerałów. Niemal każdy spot reklamowy opiewa w ofertę produktu, zawierającego ów składnik. Magnez jest na potrzebny do wielu procesów, m.in. uczestniczy w pracy układu krwionośnego, a ponadto uczestniczy w procesie przewodnictwa nerwowego. Co więcej, niedobór tego pierwiastka jest doraźnie odczuwalny, gdyż jednym z objawów jego niedoboru są bolesne skurcze mięśni oraz drganie powiek. Ponadto, uczucie zmęczenia oraz znużenia, mogące objawiać się nawet stanami lękowym, to objawy poważnego niedoboru tego minerału w naszym organizmie.

Witamina B6 jest ważnym elementem ZMA, z uwagi na fakt, iż uczestniczy w produkcji hormonów, hemoglobiny oraz niektórych enzymów. Wpływa na pracę serca, a przede wszystkim na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Suplementacja witaminą B6 może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka choroby związanej z układem nerwowym.

Pęd życia, brak czasu na sen, ciągły stres, pożywienie niskiej jakości, kofeina, alkohol, a ponadto aktywność na zerowym poziomie to oznaka naszych czasów. Ważne jest, by reagować na każdy sygnał pochodzący z naszego organizmu. Czy ZMA to dobry suplement? Uważam, że świetny, gdyż zawiera podstawowe i kluczowe składniki, które nie są „wypełniaczami”, tylko minerałami, biorącymi udział w kluczowych procesach w naszym ciele.

3 komentarze »

 1. Josephjed Wrzesień 19, 2015 at 5:22 pm -

  Witam

  Wszedzie dobrze ale w domu najlepiej.

 2. Josephjed Październik 6, 2015 at 12:35 pm -

  Witam
  Zerknął ktoś tą stronkę i powiedział coś o jej wyglądzie? https://Awokado.co.pl/ – strona o Awokado

  Wszedzie dobrze ale w domu najlepiej.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline