Bez wody nie ma życia – to nie ulega wątpliwości. Człowiek składa się z niej w około 70%, woda stanowi część struktury każdej tkanki i komórki, pozwala na istnienie takich zjawisk, jak procesy metaboliczne, transportuje składniki odżywcze i pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Reguluje temperaturę ciała i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Zapewnia skórze zdrowy wygląd i spowalnia proces jej starzenia, pomagając zachować jędrność przez długi czas. Wszyscy chyba mamy świadomość , że systematyczne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego więc tak często o tym zapominamy?
Pij często
Dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie – to zapotrzebowanie może być nieznacznie mniejsze lub większe w zależności od takich czynników, jak wiek, waga czy aktywny tryb życia. Podobnie jak w przypadku spożywania posiłków, w piciu wody króluje zasada „mniej, ale częściej” – wspomnianą wcześniej dobową dawkę powinniśmy w miarę równomiernie rozłożyć na cały dzień, przy czym sporą jej część (nawet do 4 szklanek) wypijamy rano, tuż po przebudzeniu. Co istotne, nie musimy wcale odczuwać pragnienia, aby sięgnąć po wodę – wręcz przeciwnie, najlepiej jest uzupełniać płyny regularnie, tak by organizm nie musiał na siłę się o to dopominać.
Zawsze pod ręką
Zarówno w pracy, jak i w domu powinniśmy mieć wodę pitną zawsze na wyciągnięcie ręki – to nas zmotywuje, aby spożywać ją systematycznie. Jeśli chodzi o pracę, sprawa jest dość prosta – przepisy BHP jasno określają, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom wodę w wystarczającej ilości (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26.09.97). Dlatego regularnie uzupełniany dystrybutor do wody to podstawa w każdym biurze. W ten sam sposób możemy zapewnić sobie dostawy wody do domu. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują dystrybutory wody w bardziej poręcznych, domowych wersjach, bez elektrycznego zasilania. Zamówienie możemy skonfigurować przez Internet, np. na https://getfresh.pl/jak-to-dziala, po czym podpisujemy umowę z dostawcą i nie musimy już codziennie troszczyć się o zakup wody ani wypełniać okolicznych śmietników pustymi plastikowymi butelkami.
Zalety wody źródlanej
Woda źródlana różni się od mineralnej przede wszystkim stopniem zmineralizowania – na 1 litr przypada poniżej 500 mg składników mineralnych (podczas gdy w wodzie mineralnej ta zawartość wynosi zazwyczaj powyżej 1000mg/l). Dzięki temu woda źródlana może być spożywana w większych ilościach i nie implikuje ograniczeń wiekowych czy zdrowotnych – możemy podawać ją dzieciom, używać jej do przygotowywania posiłków czy napojów. Ma również bardziej neutralny i łagodny smak niż woda mineralna, która ze względu na wysokie stężenie składników mineralnych jest twardsza i dla niektórych osób może mieć wręcz metaliczny posmak.
Ja preferuję wodę źródlaną. Niestety, ale mineralizowana po prostu mi nie smakuje. Ma dużo minerałów i ciągle mam wrażenie, że jest gazowana, mimo że jak byk na opakowaniu jest napisane, że nie jest gazowana 🙂