Elastografia wątroby to proste, nieinwazyjne badanie pozwalające na ocenę stopnia zwłóknienia tego narządu, występującego w przebiegu wielu chorób wątroby. W trakcie badania wykorzystywane są właściwości fal ultradźwiękowych, które przechodzą przez tkanki wątroby – prędkość rozchodzenia się fal zależy od sztywności wątroby, czyli stopnia jej zwłóknienia.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest elastografia wątroby,
- kiedy powinno się wykonać badanie elastograficzne wątroby,
- jak się do niego przygotować,
- jak interpretować wyniki tego badania.
Wątroba to narząd, który pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Neutralizuje ona różne toksyny i metabolizuje leki, wytwarza żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, pełni funkcje odpornościowe, magazynuje zapasy witamin oraz żelaza, wytwarza białka znajdujące się w osoczu i białka biorące udział w krzepnięciu krwi, wytwarza i uwalnia glukozę.
W przypadku chorób wątroby niebezpieczne jest to, że u części pacjentów nawet bardzo zaawansowane schorzenia mogą nie dawać charakterystycznych objawów, przez co wykrywane są późno. Tymczasem istnieją badania laboratoryjne i obrazowe badania jamy brzusznej, które pozwalają diagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Jednym z nich jest właśnie elastografia.
Elastografia wątroby – co to jest?
Elastografia wątroby to badanie, które pozwala w bezinwazyjny sposób ocenić stopień zwłóknienia wątroby – dlatego czasami bywa określane mianem „bezinwazyjnej biopsji wątroby”. Elastografia polega na pomiarze prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej, którą emituje głowica podczas wykonywania USG. Prędkość ta zależy od sztywności tkanek wątroby, czyli od stopnia jej zwłóknienia.
W zależności od zastosowanego aparatu oraz wykorzystywanej technologii wyróżnia się:
- badanie elastograficzne dynamiczne – głowica aparatu emituje falę o niskiej częstotliwości, która prowadzi do powstawania fali mechanicznej, a jej prędkość rozprzestrzeniania się w wątrobie zależy od sztywności narządu,
- badanie elastograficzne fali poprzecznej – w tym wypadku głowica emituje kilka fal na różnych głębokościach, które nakładają się na siebie i tworzą falę zbliżoną kształtem do stożka,
- badanie elastograficzne impulsu mocy promieniowania akustycznego – w tym przypadku tkanki wątroby są pobudzane krótkimi impulsami mechanicznymi, a urządzenie mierzy prędkość wygenerowanej fali.
Elastografia – wskazania
Elastografia wątroby jest badaniem pozwalającym na ocenę zwłóknienia tego narządu występującego w takich chorobach, jak:
- wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- stłuszczenie wątroby,
- hemochromatoza,
- marskość wątroby (np. na skutek przyjmowania leków czy nadużywania alkoholu).
Elastografia bywa ważnym elementem kontroli skuteczności podjętego leczenia, jest ponadto wykonywana u pacjentów, u których występują przeciwwskazania do przeprowadzenia biopsji.
Elastografia wątroby – jak się przygotować?
Elastografia wymaga od pacjentów takich samych przygotowań jak USG jamy brzusznej. Należy się na nią zgłosić na czczo (ostatni lekki posiłek można spożyć 8-12 godzin przed badaniem). Na trzy dni przed badaniem należy także zacząć przyjmować dostępne bez recepty leki usuwające gazy i powietrze z dróg pokarmowych, co poprawia wartość diagnostyczną wyników.
Elastrografia wątroby – wyniki
Wyniki elastografii wątroby są przedstawiane w formie tabeli, w której znajdują się wartości pięciu pomiarów twardości tkanek wątroby wykonanych w różnych miejscach narządu. Wartości te są wyrażone w kilopaskalach (kPa) i wyciąga się z nich średnią. Wyniki badania elastograficznego wynoszą od 2,5 do 75 kPa – im wyższy wynik, tym większa jest spoistość miąższu wątroby, a więc bardziej zaawansowane zwłóknienie.
Comments are closed.