5 podstawowych błędów adepta siłowni

Michał Wrzesień 4, 2014 12
5 podstawowych błędów adepta siłowni

Początkujący często mają błędne przekonania na temat sportów siłowych. W dzisiejszych czasach wiedzę możemy czerpać z wielu źródeł, toteż postanowiłem uczynić ten temat jednym z nich. Zapraszam do lektury przede wszystkim osoby początkujące, które chciałyby uniknąć błędów, które wiele ludzi na początku popełniało. Zaczynajmy!

1. Dieta…? Po co skoro są odżywki?

Wielu ludzi traktuje suplementy jako gwarant sukcesu. Utarło się przekonanie, że samo stosowanie odżywek proteinowych oznacza sukces – niezależnie od reszty. Nic bardziej mylnego. Suplementy [z ang. dodatek, uzupełnienie] powinny być traktowane tylko i wyłącznie jako dodatek do prawidłowo zbilansowanej diety, co oznacza, że dieta to nie substytut, a jedynie dodatek. Podstawowym gwarantem sukcesu w tym sporcie jest zbilansowana dieta,

2. Przeładowany trening jako gwarant sukcesu.

Często początkujący zaglądają na fora kulturystyczne w poszukiwaniu planów treningowych, tzw. ‚gotowców’. Nie ma w tym absolutnie nic złego, jednakowoż wtedy i tylko wtedy, gdy zważają na podstawowy aspekt – stopień ich zaawansowania. Osoba, która zaczyna swoją przygodę ze sportem, niezależnie od tego czy będzie to trening siłowy, trening biegacza czy trening ukierunkowany na inną aktywność, nie powinna korzystać z planów dla zaawansowanych. Plany te są często przeładowane, co w połączeniu z brakiem doświadczenia oraz powiedzmy sobie szczerze – brakiem ‚wytrenowania’ = przetrenowanie. Przecież nie chcesz skończyć po tygodniu, czyż nie? 🙂

3. Maszyny służą do budowania mięśni, wolny ciężar jest dla siłaczy.

Nie ma nic złego w stosowaniu maszyn, jeśli stosowane są w przemyślanym planie treningowym. Przemyślany plan treningowy to taki w, którym uwzględniono trening na wolnych ciężarach (wyciskanie na ławce, martwy ciąg czy przysiad), jak i trening na maszynach.  Należy również pamiętać o zachowaniu prawidłowej techniki. Ćwiczenia z wolnym ciężarem zaczynaj od małych obciążeń, tak aby maksymalnie rozgrzać mięśnie, przyczepy oraz ścięgna – uchroni Cię to przed bolesnymi kontuzjami.

4. Bo dobra sylwetka wymaga Mietka.

Wystarczy 15min obcowania na dowolnym forum kulturystycznym, aby uzmysłowić sobie przykry fakt – połowa z osób, które zaczynają przygodę ze sportem, jako gwarant sukcesu uważają stosowanie środków dopingujących. Prawda jest taka, że dla osoby, która nigdy nie miała styczności ze sportami siłowymi, pierwsze miesiące treningów będą równały się z bardzo dobrymi przyrostami. Uwierz mi, SAA nie jest Ci potrzebne.

5. Czerpanie wiedzy od „podwórkowych” geniuszy kulturystyki.

Internet aż roi się od artykułów z, których możemy czerpać bardzo merytoryczną wiedzę. W tym celu powstał również ten portal. Pamiętaj, że nie każdy kto radzi Ci w kwestii treningów, będzie Ci radził prawidłowo. Dzieje się tak z różnych względów – przede wszystkim z braku elementarnej wiedzy i przekazywanej z osoby na osobę tzw. ‚broscience’ [z ang.] , która nie do końca jest poparta badaniami naukowymi. Pamiętaj, zawsze sprawdzaj źródło swojej wiedzy, zanim wdrożysz ją do swojego planu.

12 komentarzy »

 1. pinkvob Październik 29, 2015 at 2:13 pm -

  Nigdy nie zastanawiałem się nad tego typu rzeczami,. Doceniam tym bardziej poruszenie takiego tematu na forum.

 2. Man1903cips Kwiecień 15, 2016 at 7:47 pm -

  Witam serdecznie! Potrzebuję pomocy! Czy ktoś może mi polecić jakąś dobrą firmę…?

 3. Eddd Kwiecień 25, 2016 at 4:27 pm -

  O to właśnie mi chodziło! Jesteście genialni! Dziękuję po stokroć 🙂

 4. Endriu Kwiecień 26, 2016 at 7:49 am -

  Czy ktoś jeszcze miałby inne pomysły podjęcia tematu?

 5. ZonnTcips Lipiec 13, 2016 at 12:28 pm -

  Mam nadzieję, że moi przedmówcy mają rację, bo mam zamiar zastosować się do kilku powyższych sugestii. Niezmiernie ciekawa jestem efektów.

 6. Lixe Lipiec 26, 2016 at 4:07 pm -

  Podpisuję się pod wszystkim co powyżej obiema rękoma.

 7. Deb0308cips Październik 10, 2016 at 2:58 pm -

  U mnie tak samo. Za każdym razem wszystko się sprawdza.

  Deb0308 – Zerknij tu:

 8. Deb0308cips Październik 26, 2016 at 10:15 am -

  Muszę przyznać, że jestem zaskoczony podejściem kilku osób. Doceniam pomysły, chyba pokuszę się nawet osobiście o realizację kilku z nich.

  Deb0308 – Sprawdz naszą stronę:

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline