Ból pleców jest dolegliwością, która nie dotyczy jednej grupy wiekowej. Nie tylko ludzie starsi i schorowani uskarżają się na tą przypadłość. Coraz częściej młode osoby cierpią na schorzenia pleców i kręgosłupa. Które czynniki zwiększają ryzyko bólu pleców? Jak im zapobiegać i jak postępować, gdy dolegliwości już się pojawią?
Istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko bólu kręgosłupa. Siedzący tryb życia, otyłość, praca fizyczna i częste dźwiganie to tylko niektóre z nich. Pracę nie łatwo zmienić, jednak możemy wypracować zdrowe nawyki, które ułatwią nam funkcjonowanie i przy okazji będą miały działanie profilaktyczne.
Jak zapobiegać bólom pleców?
Pracując przy komputerze, musimy robić przerwy na rozprostowanie, zrobienie kilku kroków i prostych ćwiczeń. W przypadku konieczności ciągłego dźwigania, przyjmować odpowiednią postawę – nie pochylać się na wyprostowanych nogach, lecz kucać z wyprostowanymi plecami.
Gdy dolegliwości się już pojawią, niezbędna jest wizyta u lekarza. Nie zawsze da się uniknąć tabletek czy żeli przeciwbólowych, a w poważniejszych przypadkach zastrzyków. Poważne, utrudniające funkcjonowanie przypadłości, wymagają badania u neurologa oraz badań specjalistycznych jak rezonans magnetyczny. Ulgę mogą przynieść zabiegi w gabinecie rehabilitacyjnym – masaże, okłady, prądy. Najpoważniejsze schorzenia tj. przepukliny lub torbiele wymagają zabiegów operacyjnych, po których pacjenci długo dochodzą do siebie.
Plecy, mimo, że silne są bardzo podatne na urazy. Warto o nie dbać, by służyły bez bólu przez całe życie.
Comments are closed.