Olejki cytrusowe – do czego możesz je wykorzystać?

Bartek M. Grudzień 29, 2020 Możliwość komentowania Olejki cytrusowe – do czego możesz je wykorzystać? została wyłączona
Olejki cytrusowe – do czego możesz je wykorzystać?


Olejki cytrusowe cechują się bardzo dobrym właściwościami antybakteryjnymi i odkażającymi. Bardzo dużo mówi się więc o ich wykorzystaniu do samodzielnej produkcji domowych detergentów do sprzątania domu. Warto jednak zaznaczyć, że zastosowanie olejków jest znacznie szersze.

Przede wszystkim można je wykorzystać do aromaterapii z pomocą dyfuzora lub nawilżacza. Zanim zastosujesz któryś z nich, warto poznać właściwości olejku pomarańczowego, z mandarynki, bergamotki, z czerwonej pomarańczy i wielu innych. Większość olejków z tej grupy ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, natomiast każdy z olejków ma także właściwą wyłącznie sobie kombinację właściwości.

Jakie właściwości mają olejki cytrusowe?

Olejki cytrusowe mogą pomóc ci w wyciszeniu, odprężeniu się, ale są także odmiany, które stosuje się, aby pobudzić się do działania. Niektóre odmiany pomagają zasypiać, inne lepiej działają na wzmocnienie odporności. Wszystkie łączy zaś jedno – obłędny wręcz zapach. Jaki olejek wybrać?

  • Olejek pomarańczowy – stosuje go, aby zapomnieć o całym stresie, zmniejszyć niepokój i nieco bardziej optymistycznie spojrzeć na świat.
  • Olejek z czerwonej pomarańczy – obniża poziom stresu, pomaga się uspokoić i wyciszyć.
  • Olejek mandarynkowy wyróżnia przepiękny zapach. Wykorzystuje się go głównie z relaksacji. Znacznie bardziej odpręża niż pobudza do działania. Jednocześnie ma działanie antystresowe – łagodzi lęki i poddenerwowanie. Jeśli chcesz go wykorzystać jako olejek uspokajający, połącz go z lawendowym. Świetnie sprawdza się jako olejek dla dzieci – można go używać od 6. miesiąca życia (wtedy jednak bardzo ostrożnie i zawsze w rozcieńczeniu).
  • Olejek z zielonej mandarynki jest bardziej zadziorny, ma kwaskowaty zapach. Świetnie pobudza, a przy okazji reguluje trawienie (w tym celu możesz go albo wąchać albo posmarować sobie brzuch olejkiem z oliwą).
  • Olejek grejpfrutowy – pomaga odzyskać energię, sprawdza się przy walkę z apatią i marazmem.
  • Olejek bergamotkowy sprawdza się jako pokarm dla systemu nerwowego – łagodzi napięcia, uspokaja, dobrze łączy się z lawendą, dzięki czemu uzyskujesz jeszcze silniejszą dawkę substancji wzmacniających twoje nerwy.

Wybierając olejki eteryczne cytrusowe, warto sprawdzać zawsze ich kraj pochodzenia. Upewnij się koniecznie również, że nie zostały one dodatkowo wzbogacone innymi substancjami. Dobrze dobrane olejki cytrusowe świetnie sprawdzą się zimą. Zbudują w twoim domu przepiękny klimat, a jednocześnie pomogą się odprężyć, wyciszyć i uśmiechnąć nie tylko od święta.

Comments are closed.

Inline
Inline