ADM czyli świat bez barw

Aneta Rachwał - Adamczyk Kwiecień 28, 2017 0
ADM czyli świat bez barw

Zwyrodnienie plamki żółtej przychodzi na ogół z wiekiem. Obecnie szacuje się, że choruje na nie 1,2 mln Polaków. Z reguły w pierwszej kolejności rozwija się w jednym oku, zaś drugi przejmuje jego funkcje. W ten sposób dochodzi do pogorszenia się widzenia.

Punkt na siatkówce

Na AMD najczęściej cierpią osoby w wieku podeszłym, co nie oznacza, ze nie są narażone również osoby młodsze. Ryzyko choroby zwiększa się jeśli często się opalamy, niedostatecznie chronimy się przed słońce, a także kiedy palimy papierosy.

Plamka żółta znajduje się w siatkówce. Miejsce to pełne jest bodźców wzrokowych. Pomimo tego, że jest niewielkich rozmiarów, to jednak zawiera bardzo dużo fotoreceptorów. Plamka żółta jest więc odpowiedzialna za centralne widzenie i dostrzeganie szczegółów. W chwili gdy plamka żółta nie funkcjonuje prawidłowo wówczas coraz trudniej nam czytać, pisać a nawet prowadzić samochód. Nieleczone AMD sprawia, że może dojść do funkcjonalnej ślepoty. Dotknięte chorobą osoby cechują się obwodowym widzeniem, jednakże centrum pozostaje dla nich czarną plamą. Tym samym niemożliwe staje się wykonywanie wielu czynności, a  także jest ograniczona samodzielność.

Leczenie AMD

Niestety AMD nie potrafimy na chwilę obecną wyleczyć, dlatego leczenie jest tylko objawowe. Jest to choroba przewlekła, w której możemy jedynie opóźnić rozwój, a niekiedy zahamować go. W czasie leczenia udaje się poprawić ostrość wzroku, jednak tylko na pewien czas.

Jeśli mamy do czynienia z postacią suchą plamki żółtej wówczas wcale się jej nie leczy. Zalecić można w tym przypadku jedynie zdrowy tryb życia. Warto w tym przypadku stosować suplementy diety z luteiną, kwasami omega 3 a także minerałami, przede wszystkim cynkiem i selerem. W odczuciu niektórych pacjentów wzrok się poprawia, bądź też nie pogarsza się w dalszym stopniu. Niestety choroby nie da się zatrzymać na trwałe i wyleczyć.

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline