Albinizm i jego skutki

Aneta Rachwał - Adamczyk Kwiecień 10, 2019 Możliwość komentowania Albinizm i jego skutki została wyłączona
Albinizm i jego skutki





Albinizm to choroba, zwana inaczej bielactwem. Dotyczy osób, którym brakuje pigmentu w skórze, tęczówce oka i włosach. Nowonarodzone dziecko dotknięte albinizmem ma bardzo jasną skórę, przez którą prześwitują naczynia krwionośne. Na szczególną uwagę zasługują oczy albinosów, gdyż mogą one być krwisto czerwone, za co również odpowiedzialne są prześwitujące naczynia krwionośne. Stąd właśnie powstało wiele legend przypisujących tym ludziom demoniczne cechy. Osoby z deficytem pigmentu w skórze są bardzo wrażliwe na promieniowanie słoneczne. Zbyt ostre słońce jest w stanie wywołać dotkliwe poparzenia.

Czym jest albinizm?

Albinizm jest chorobą genetyczną, z którą odpowiadają geny recesywne. Oznacza to, że jego występowanie jest bardzo rzadkie, niemniej jednak się pojawia. Dziecko musi otrzymać geny odpowiedzialne za tą odmienność od obojga rodziców. Zdecydowanie częściej pojawia się albinizm nabyty, który ujawnia się między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia. Wynika to z obumierania związków odpowiedzialnych za przetwarzanie melatoniny. Pierwszymi objawami tego zaburzenia są jasne plamy, które z czasem się rozprzestrzeniają.

Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie kremów przeciwsłonecznych najwyższej jakości i skuteczności. Jest to schorzenie nieuleczalne, z którym trzeba nauczyć się żyć. Zdecydowanie bardziej dokuczliwe są stereotypy dotyczące albinizmu niż jego objawy. Ponieważ jest to rzadko występująca choroba, wiemy o niej niewiele. A co nie jest nam znane, to wzbudza w nas lęki. Dlatego właśnie Albinosi są dyskryminowani, zdecydowanie niesłusznie.

Comments are closed.

Inline
Inline