Atopowe zapalenie skóry

Michał Grudzień 18, 2014 3
Atopowe zapalenie skóry





Atopowe zapalenie skóry (AZS) inaczej określane wypryskiem atopowym czy egzemą, to choroba skóry wywołana uwarunkowaną genetycznie, nieprawidłową reakcją immunologiczną, co w efekcie prowadzi do wytwarzania przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko alergenom. Przez niektórych uważana jest za chorobę psychosomatyczną. W praktyce oznacza to, że nasz organizm reagując na alergeny, broni się, co objawia się nieprzyjemnym wypryskiem skórnym.

Atopowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkim suchością skóry, świądem oraz charakterystycznym wypryskiem skórnym, którego występowanie zazwyczaj sprowadza się na zgięcia łokciowe oraz kolanowe. Inne typowe objawy AZS to:

  • przewlekły i nawrotowy przebieg (zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym),
  • początki choroby w dzieciństwie,
  • nietolerancja pokarmowa,
  • zaostrzenia po stresie psychicznym (choroba psychosomatyczna),
  • biały demografizm.

To oczywiście nie wszystkie objawy po, których można jednoznacznie stwierdzić, iż mamy do czynienia z AZS. W przypadku atopowego zapalenia skóry, bardzo ważne jest, aby wszelkie zmiany, na bieżąco konsultować z lekarzem. To on zaleci sposób leczenia AZS, które dzielimy na przyczynowe oraz objawowe.

Leczenie przyczynowe polega przede wszystkim na eliminowaniu przyczyny wyprysku skórnego, czyli eliminacji czynników, które powodują, iż organizm reaguje wypryskiem atopowym. Do tych mogą należeć alergie pokarmowe, alergie na zwierzęta, kurz, specyficzne materiały czy inne. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż po wykryciu „sprawcy” uczulenia, można podjąć próbę odczulania.

Leczenie objawowe polega na leczeniu objawów czyli krótko mówiąc – neutralizacji albo minimalizacji skutków nieprzyjemnego wyprysku. Do tych należą przede wszystkim leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, natłuszczanie i pielęgnacja skóry czy specjalistyczna odzież lecznicza.

Warto zwrócić uwagę na aspekt psychiki w leczeniu AZS. Wielu ludzi zauważa, że ich zdrowie psychiczne ma odzwierciedlenie w stanie ich skóry. Jeśli zatem dotknął Cię problem AZS, nie należy powyższego bagatelizować.

Reasumując, powyższy artykuł ma na celu nakreślenie podstaw związanych z AZS. Nie należy zapominać, że przy tego typu schorzeniach bardzo ważna jest konsultacja lekarska. Bagatelizowanie pierwszych objawów może przerodzić się w poważny problem, co w efekcie może prowadzić do takiego zaostrzenia, do którego będzie potrzebna hospitalizacja.

3 komentarze »

  1. Magda Grudzień 21, 2014 at 1:04 pm -

    Atopowe zapalnie skóry powinno sie leczyć pod okiem lekarza. Wszelkie nasze działania powinny być prowadzone po konsultacji z nim. Za wystąpienie azs odpowiedzialne są alergeny i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Czesto występuje u dzieci w związku z niedojrzałością u nich układu immunologicznego. AZS powinno leczyć sie kompleksowo czyli działać na wielu płaszczyznach(o zewnątrz i od środka). Od zewnątrz- odpowiednia pielęgnacjia i stosowanie emolientów np oilatum czy latopic. Od wewnątz stosuje sie np probiotyki (Latopic)które uszczelniaja barierę jelitową i regulują prace układu immunologicznego. . Aby móc mówić o efektach ich stosowania trzeba je przyjmowac regularnie przez okres nawet kilku miesięcy.

    • Marcin Grudzień 21, 2014 at 1:54 pm -

      Oczywiście, dlatego właśnie ostrzeżenie pod koniec artykułu, że nie należy tego bagatelizować tylko skonsultować się z lekarzem.

  2. Ela Listopad 19, 2015 at 9:07 am -

    Po prostu super nie wiem jak dziękować autorowi dzięki niemu udało mi się podejście treściwie do własnego organizmu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline