Choroby szyjki macicy

Aneta Rachwał - Adamczyk Październik 10, 2019 Możliwość komentowania Choroby szyjki macicy została wyłączona
Choroby szyjki macicy

Do najczęściej występujących chorób szyjki macicy można zaliczyć: stan zapalny, nadżerka, rak szyjki macicy oraz torbiele. Nazwa nadżerka jest wielokrotnie określana błędnie jako wszelakie zaczerwienienia właśnie na pochwowej części szyjki macicy (fachowa nazwa to erytroplakia).

Najczęstsze schorzenie-nadżerka

Nadżerka to jednak ubytek na nabłonku szyjki macicy. Większość nadżerek, na które cierpią kobiety tak zwane rozpoznawane „na oko”, to przemieszczanie się walcowego nabłonka na tarczę pochwowej części z kanału szyjki. Zazwyczaj prawdziwa nadżerka tworzy się u kobiet, które są aktywne seksualnie pomiędzy dwudziestym piątym a trzydziestym piątym rokiem życia.

Mogą również być następstwem po zapaleniu macicznej szyjki, po zapaleniu pochwy, bądź także po urazie mechanicznym (w tym poronienie albo poród). Objawy nadżerek raczej nie występują. Może jedynie występować nieprzyjemny zapach podczas upławów, które mają wtedy kolor żółty, biały bądź zielonkawy. Występują także czasami bóle brzucha w dole oraz plamienie pomiędzy miesiączkowaniem, a także po odbytym stosunku seksualnym.

Comments are closed.

Inline
Inline