Prawoślaz: właściwości i zastosowanie

Marcin Wrzesień 15, 2017 Możliwość komentowania Prawoślaz: właściwości i zastosowanie została wyłączona
Prawoślaz: właściwości i zastosowanie





Prawoślaz lekarski zwany z łaciny jako Althaea officinalis L. już od wielu lat stosowany jest w medycynie naturalnej i ludowej. Nic dziwnego, że w tak wielkim stopniu cenione są jego właściwości lecznicze, ponieważ wyróżnia się ogromnymi, pozytywnymi wpływami na nasz organizm, a co więcej radzi sobie z wieloma schorzeniami i chorobami. Czym więc jest prawoślaz lekarski i dlaczego zawsze warto mieć go w swojej domowej apteczce?

Prawoślaz lekarski i jego zastosowanie

Najczęściej z prawoślazem lekarskim spotykamy się w wersji przetworzonej, ponieważ kupić możemy go w aptece w postaci syropu. Jednakże to błąd, ponieważ roślina ta ma o wiele więcej właściwości leczniczych, co sprawia, że stosować możemy ją nie tylko jako syrop w walce z infekcjami dróg oddechowych. Okazuje się, że prawoślaz lekarski cechuje się właściwościami leczniczymi w każdej części rośliny. Właściwości medyczne wykazują więc jego kwiaty, liście, łodyga a nawet korzeń. Na terenie Azji wykorzystywany jest w medycynie od wieków. Na terenie Europy również uprawiamy go przede wszystkim ze względu na jego właściwości lecznicze.

Warto zaznaczyć, że najcenniejszymi właściwościami leczniczymi wyróżnia się korzeń rośliny. Zawiera on w sobie ogromną ilość substancji śluzowych a dodatkowo jest to bogate źródło m.in. pektyn, soli, cynku, wapnia, żelaza i magnezu. Nie należy zapominać, że prawoślaz lekarski to także doskonale źródło skrobi, aminokwasów, flawonoidów, kwasów organicznych oraz kumaryny.

Prawoślaz na infekcje górnych dróg oddechowych

Prawoślaz stosowany jest najczęściej w postaci syropu, dzięki któremu możemy leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Tym samym warto zaznaczyć, ze znakomicie sprawdza się w nieżycie gardła, zapaleniu strun głosowych, czy też łagodzi podrażnienia. Dodatkowo syrop z roślin blokuje działanie receptorów kaszlowych i ułatwia odkrztuszanie.

Właściwością prawoślazu jest także to, że pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Sprawdza się, w chwili kiedy śluzówka jest uszkodzona, cierpimy na nieżyty żołądka, zgagę, czy też nadkwaśność. Roślina stosowana regularnie poprawia perystaltykę jelit i reguluje cykle wypróżnień.

Prawoślaz idealny na zmiany skórne

Prawoślaz to roślina, dzięki której możemy również leczyć stany zapalne skóry. W tym celu sporządzamy napar. Jedną łyżkę suszonego ziela zalewamy szklanką wody, i zostawiamy pół godziny pod przykryciem. Gotowy preparat możemy wykorzystać podczas robienia okładów. Znakomicie pomaga w potłuczeniach, ranach które trudno się leczą, ropniach, czyrakach oraz oparzeniach.

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Omedika.pl. Polecamy również wpis na temat otoczki ciąży.

Comments are closed.

Inline
Inline