Sen, a zdrowie

Aneta Rachwał - Adamczyk Marzec 25, 2019 Możliwość komentowania Sen, a zdrowie została wyłączona
Sen, a zdrowie

Żyjemy w czasach, gdy nakładane są na człowieka bardzo duże obciążenia, nakładanych jest na niego bardzo wiele obowiązków oraz odpowiedzialności. Tempo życia jest tak duże, że możliwość odpowiedniego odpoczynku fizycznego i psychicznego stała się luksusem, na który wielu ludzi sobie nie pozwala. Tymczasem to właśnie sen jest tym czynnikiem, tym elementem, który w bardzo dużej mierze decyduje o poziomie ludzkiego zdrowia. Wielu ludzi, którzy od rana do wieczora żyje w biegu, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na pogorszenie ich zdrowia ma brak odpowiedniej ilości oraz jakości snu.

Niewystarczająca ilość snu

Wystarczy kilka nocy bez właściwej ilości godzin snu, a poziom zdrowia znacząco się obniża i bardzo trudno jest doprowadzić organizm do właściwej równowagi. Jakość snu zależy od nasilenia światła, od emocji towarzyszących codzienności, od poczucia bezpieczeństwa, ale także od tego czy człowiek ma zaspokojone podstawowe potrzeby jak chociażby potrzebę jedzenia. Największe zapotrzebowanie na sen istnieje w odniesieniu do nastolatków, u których następują bardzo duże przemiany w mózgu i tym samym odpoczynek jest niezbędny, aby mogły one przebiegać w sposób prawidłowy. Owa ilość godzin przeznaczonych na sen powinna wynosić około 9 godzin.

W przypadku osób dorosłych, właściwa ilość snu powinna wynosić od 7 do 8 godzin na dobę. Zbyt długi sen także nie wpływa korzystnie na regenerację, zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Niewłaściwa ilość snu wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi i złym samopoczuciem.

Comments are closed.

Inline
Inline