Jak wybrać najlepszy bidon sportowy?

Bartek M. Luty 15, 2021 Możliwość komentowania Jak wybrać najlepszy bidon sportowy? została wyłączona
Jak wybrać najlepszy bidon sportowy?


Każda aktywność fizyczna wymaga od nas stałego nawodnienia organizmu. Przez zwiększoną pracę mięśni, nasze ciało potrzebuje elektrolitów, by zachować w harmonii wszystkie niezbędne do życia procesy. Dlatego też każdy ze sportowców, zarówno wyczynowych, jak i tych uprawiających sport amatorsko powinien posiadać dobrze dobrany bidon sportowy. Jak tego dokonać i na co zwracać uwagę wybierając tego typu sprzęt? O tym w naszym wpisie na temat bidonów sportowych.

Bidon czy butelka – co wybrać?

Częściej widujemy osoby trenujące jakąkolwiek aktywność z butelką plastikową niż z bidonem. Dzieje się tak, ponieważ wody sprzedawane w butelkach są łatwiej dostępne. Nie można jednak powiedzieć, że są dobrym rozwiązaniem. Butelka plastikowa służy nam jednorazowo, po czym wyrzucamy ją zwykle do kosza, a ta potem zaśmieca naszą planetę przez setki lat. Oczywiście część z nich jest wykorzystywanych ponownie, jednak nadal jest to mały procent. Bidon zaś może nam służyć miesiące, a nawet lata. Na rynku możemy wybierać spośród setek wzorów, kolorów i funkcji, które przy okazji mogą definiować nasz styl. Bidon może pasować do naszego sportowego ubioru, choć to nie jego wygląd zewnętrzny powinien być tutaj najważniejszy. Dzięki niemu, możemy praktycznie wszędzie nalać do niego wodę (jeśli jest zdatna do picia), bez żadnych kosztów. Jeden wydatek kilkudziesięciu złotych na bidon zwróci się nam w mgnieniu oka, gdy obliczymy, ile wydawaliśmy na wodę w butelkach plastikowych.

Jakie są rodzaje bidonów?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, bidonów na rynku mamy setki, jak nie tysiące. Często podczas wyboru kierujemy się jego wyglądem, ale również funkcjonalnością. Istnieją standardowe bidony z „dziubkiem”, mieszczące się w uchwycie rowerowym, ale także takie, które przy okazji filtrują nam wodę. Do wyboru mamy bidony sportowe o pojemności od 250 mililitrów (jedna szklanka) do nawet litra. Większe nie są komfortowe w uchwycie podczas aktywności, nawet tej rowerowej. Bidony wykonane są najczęściej z grubego, odpornego na uszkodzenia plastiku, z powłoką wewnętrzną, która nie wpływa na smak napoju. Istnieją także bidony węższe i wysokie, a także te szersze i niższe, by nie wypadały z uchwytów. Do biegania np. idealny bidon to taki, który posiada ergonomiczny kształt – ze środkowym wcięciem, by dobrze leżały w dłoni.

Jak wybrać dobry bidon sportowy dla siebie?

Aby dobrać dla siebie dobry bidon sportowy, musisz w pierwszej kolejności oszacować podczas, jakich treningów będziesz go używać. Jeśli chcesz bardziej uniwersalny bidon, drugą kwestią jest jego wielkość. Optymalne są bidony o pojemności 500 mililitrów i więcej. Następny aspekt to materiał, z którego bidon powinien być wykonany. Jeśli jesteś fanem górskich wycieczek i spacerów, nie będzie przeszkadzał ci bidon ze stali nierdzewnej, ponieważ i tak będziesz go nosił w plecaku. Jeśli jednak zależy ci na tym, by był on maksymalnie lekki, wybierz plastik. Aluminium również nie jest zbyt ciężkie, ale trzymane w dłoni podczas biegu, może się nam łatwo wyślizgnąć.

Comments are closed.

Inline
Inline