Migrena szyjna- przyczyny i objawy

Aneta Rachwał - Adamczyk Wrzesień 23, 2019 Możliwość komentowania Migrena szyjna- przyczyny i objawy została wyłączona
Migrena szyjna- przyczyny i objawy

Migrena u większości osób, to ból związany z bólem głowy. Tak przynajmniej określają ją pacjenci, ale może ona mieć również inne źródło, w innej części ciała. Migrena szyjna jest określana jako szyjnopochodny ból głowy. Występowanie tego bólu jak sama nazwa wskazuje, występuje w okolicach szyi. Jakie są jej przyczyny oraz objawy?

Czym jest migrena szyjna?

Szyjna migrena zaliczana jest jako ból głowy wtórny, czyli taki, który rzeczywiście można zlokalizować w okolicy głowy, ale źródłem tego schorzenia jest inny niż struktura głowy. Określany jest jako migrena, ponieważ większość pacjentów określa ten ból i jego objawy, tak jak w przypadku bólów migrenowych głowy. Jednak w rzeczywistości jest to całkiem inna jednostka, którą powodują różne dysfunkcje struktur znajdujących się w okolicy szyi. Dlatego też jest określana, jako szyjnopochodny ból. Szyjna migrena nie jest chorobową jednostką, a traktuje się ją jako objawowy zespół, który występuje w postaci wielu schorzeń. Problem ten pojawia się wśród osób w trzeciej lub w czwartej dekadzie ich życia, pośród ludzi, którzy cierpią na tę chorobę większość to kobiety. Jeżeli chodzi o migrenę szyjną, to ma ona nieprawidłowości w części szyjnej. Ludzie, którzy na nią cierpią, lokalizują źródło bólu w okolicach głowy.

Główne powody bólu

Źródłem bólu, który doświadczają lokalizuje się w okolicach szyi, a odczuwalne są w okolicach głowy ze względu na promieniowanie bólu. Ból szyjnopochodny ma zazwyczaj nasilenie umiarkowane. Jest to ból, który jest jednostronny, a pacjenci zwykle opisują go, że jest odczuwalny w okolicy skroniowo – czołowej, a także w okolicach oczodołu. Charakter tych dolegliwości jest bardzo niestały i dlatego podczas napadów szyjnej migreny ból jest w różnych postaciach. Zdarza się czasami, że czynniki nasilają u pacjentów występujące bólowe dolegliwości – jako pewne przykłady można podać tu kichanie bądź kaszel. Migrena ta może objawiać się również w inny sposób jak ból głowy. Są nimi równi: ból części ciała innych niż głowa, na przykład ból karku czy ramienia; sztywność w okolicach szyi; różne dolegliwości, które przypominają migrenową aurę.

Comments are closed.

Inline
Inline