Nike Mercurial – od fenomenalnego Ronaldo do geniusza Neymara

Bartek M. Sierpień 3, 2018 Możliwość komentowania Nike Mercurial – od fenomenalnego Ronaldo do geniusza Neymara została wyłączona
Nike Mercurial – od fenomenalnego Ronaldo do geniusza Neymara






Dwóch fenomenalnych piłkarzy, dwa pokolenia, dwa różne, lecz jednak podobne style gry, a jednak udało się znaleźć dla nich wspólny mianownik – to buty piłkarskie Nike Mercurial. Pierwszy model powstał 20 lat temu, aby sprostać wymaganiom wybitnego brazylijskiego piłkarza – Ronaldo Luís Nazário de Lima. Przyznaje on, że te buty piłkarskie Nike „zmieniły grę w piłkę”. Jest on ważną częścią ich historii, wspólnie z producentem napisał on historię niesamowitych butów piłkarskich.
Geniusz Ronaldo docenia i jednocześnie się nim inspiruje piłkarz młodego pokolenia – Brazylijczyk Neymar da Silva Santos Júnior. To dla niego po 20 latach powstał nowy model Nike Mercurial Vapor 360. To kontynuacja historii brazylijskiej piłki nożnej i jednocześnie nowy rozdział w historii Nike. Zarówno Ronaldo, jak również Neymar w butach Nike dokonali wielkich rzeczy. „W tych butach strzeliłem pierwszą bramkę dla reprezentacji. Zawsze będą znaczyć dla mnie coś szczególnego” – opowiada Neymar, wspominając swój debiut w reprezentacji Brazylii. „Te buty były w pewnym stopniu częścią mojej stopy. Brałem udział w tym niesamowitym projekcie, którego wyniki okazały się cudowne” – przyznaje Ronaldo.

Numer 1 w dziedzinie innowacji

Talent Ronaldo był inspiracją do stworzenia butów piłkarskich Nike Mercurial, które są dostępne m.in. w sklepie Futbolsport. Pierwszy model pojawił się w 1998 roku – mniejsza waga, odchudzone płytki, lepka powłoka – nie brakowało w nich innowacji, których na swoich stopach chciał mieć każdy ówczesny piłkarz. Dwa lata później buty piłkarskie Nike pojawiły się w udoskonalonej odsłonie. Zmniejszono ich wagę, zapewniając tym samym większą szybkość na boisku. Minęły kolejne dwa lata i Nike Mercurial ponownie wstrząsnęły światem futbolu. Pozwalały na osiąganie jeszcze większej szybkości, natomiast ich nowa konstrukcja gwarantowała lepsze czucie podłoża. W 2004 roku w butach Nike poprawiono amortyzację, noszone były przez R9 i CR7.

Przez kolejne 2 lata producenci pracowali nad Nike Mercurial, koncentrując się na ich idealnym dopasowaniu do stopy. Cholewkę wykonano z mikrofibry, zapewniając tym samym piłkarzom wygodę przez 90 minut. Ronaldo świętował w nich swój rekord zdobytych na mistrzostwach bramek. Na tym Nike nie zakończyło historii Mercurial i po upływie kolejnych 2 lat zaprezentowało buty piłkarskie Nike w całości wykonane z włókna węglowego, ich waga była nieporównywalnie mniejsza od innych modeli obuwia piłkarskiego. Kolejna odsłona fenomenalnych Mercurial to model Vapor Superfly z lekkimi korkami i zewnętrzną podeszwą wykonaną z włókna węglowego. To w nich po raz pierwszy zastosowano technologię Flywire. Optymalizacja szybkości, a także poprawa przyczepności to cele, które producenci postawili sobie przy okazji projektu kolejnego modelu Nike Mercurial. W projekcie uczestniczył tym razem Christiano Ronaldo. Wyróżniał się on technologią Nike SENSE, dzięki której korki kurczyły się i rozszerzały w zależności od nawierzchni. Drobne potknięcia i poślizgi eliminowały kolejne Nike Mercurial, a wszystkie dotychczas wykorzystane innowacje połączono w jednym obuwiu w roku 2016.

Gwiazda, która błyszczy najjaśniej

Neymar, który jako 18-latek po raz pierwszy trafił w butach  Mercurial Vapor do bramki rywala podczas meczu reprezentacji Brazylii w 2010 r, doczekał się swojego modelu Nike Mercurial. Żółty jaskrawy kolor, w obszarze pięty wzór w romby, czarne i białe pasy rozchodzące się na zewnątrz to unikatowy projekt obuwia sygnowanego przez Neymara. Wykonane są z materiału Flyknit i idealnie przylegają do stopy. Podeszwa została pozbawiona płytki, dzięki czemu zwiększyła się skuteczność hamowania i przyspieszenia.

Ambicja, talent i fenomen dwóch brazylijskich piłkarzy to dla Nike ogromna inspiracja. Podobnie jak oni sami również producent pozbawiony kompleksów mógł osiągnąć tak dużo w dziedzinie innowacji.

Comments are closed.

Inline
Inline