Odchudzanie – czy istnieje naprawdę skuteczny sposób na zrzucenie nadwagi?

Bartek M. Luty 12, 2018 Możliwość komentowania Odchudzanie – czy istnieje naprawdę skuteczny sposób na zrzucenie nadwagi? została wyłączona
Odchudzanie – czy istnieje naprawdę skuteczny sposób na zrzucenie nadwagi?


Ile osób odchudzających się, tyle opinii i sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. I to niestety prawda. Trudno połapać się w mnogości porad, diet i planów żywieniowych, które mają pomóc w pozbyciu się nadwagi. Słyszymy opinie wielu ekspertów, czasami sprzeczne. Czy istnieje jeden naprawdę skuteczny sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała? I jak zdrowo odchudzać się?

Istnieje wiele porad dotyczących sposobów na odchudzanie: tabletki, zioła, kilkadziesiąt rodzajów diet, treningi, a niektórzy polecają nawet głodówki lub ekstremalne ograniczenie spożywanych kalorii. Czy jednak są to sposoby zdrowe dla naszego ciała? Czy po odstawieniu kuracji nie zaskoczy nas efekt jo-jo? Czy stosując głodówki lub diety wykluczające nie pozbawiamy organizmu składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania? Od czego zatem zacząć, aby skutecznie i trwale zrzucić zbędne kilogramy?

Odchudzanie – motywacja to podstawa

Odchudzanie to trudny proces. Wymaga silnej woli i wytrwałości. Dlatego warto najpierw dokładnie przemyśleć swój plan na odchudzanie, efekty które chcemy osiągnąć i postawić sobie realny i możliwy do zrealizowania cel, np. w ciągu 3 miesięcy chcę zrzucić 5 kg. Zastanówmy się także, po co to robimy: by mieć zgrabną sylwetkę, by mieć zdrowe ciało, by uchronić się przed chorobami, aby dobrze wyglądać w ubraniach, by podobać się bliskiej osobie. To ważne, aby znać swoją motywację. Znajomość celu pozwala na lepsze radzenie sobie w ciężkich momentach.

Odchudzanie: blog, forum czy porady ekspertów? Skąd czerpać wiedzę?

Mając już silne postanowienie zrzucenia nadwagi, teraz dokładnie dowiedzmy się, jak to zrobić. Dobrym źródłem wiedzy są portale internetowe, ale tylko takie, w których można znaleźć rzetelne, sprawdzone i oparte na obecnym stanie wiedzy medycznej porady dietetyków. Fora internetowe mogą być dobrym miejscem wsparcia i czerpania inspiracji od osób, które także odchudzają się. Nie traktujmy ich jednak jako wyroczni.

Jeśli nie czujemy się pewnie w tematach takich jak odchudzanie, dieta, liczenie kalorii i tworzenie jadłospisu, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom naszego organizmu i pozwoli jednocześnie na zrzucenie nadwagi, wówczas udajmy się po poradę do dietetyka. Szczególnie warto zwrócić się po pomoc do specjalisty w sytuacji, kiedy cierpimy na chorobę przewlekłą lub chodzi o odchudzanie po ciąży.

Zdrowe odchudzanie, czyli jakie?

Dietetycy od lat podkreślają, że zdrowe odchudzanie to takie, kiedy dochodzi do stopniowego zmniejszania masy ciała, bez wyrzeczeń i głodówek. Kluczowe jest ograniczenie liczby spożytych kalorii, wówczas organizm sięga do rezerw, by optymalnie funkcjonować. By jednak nie odbyło się to ze szkodą dla ciała, należy utrzymywać dietę niskokaloryczną, ale różnorodną i dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Preparaty z apteki na odchudzanie mogą jedynie wspomagać ten proces, ale bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej nie będą skuteczne.

Drugim ważnym warunkiem jest ruch – regularny, częsty, dopasowany do stanu i możliwości organizmu. Wybierzmy aktywność fizyczną, którą lubimy i która da nam wiele satysfakcji. Pilnujmy jednak, aby uprawiać ją regularnie i konsekwentnie.

Oczyszczanie organizmu czy odchudzanie?

Warto przemyśleć jeszcze jedną kwestię – czy problem z nadwagą nie wynika z nagromadzenia toksyn w organizmie. Jeśli mimo stosowania diety wskazówka wagi stoi w miejscu, a do tego czujemy się wiecznie zmęczeni, rozbici, apatyczni, mamy problemy trawienne, a na skórze często pojawiają się nieestetyczne wypryski, to sygnał, że organizm potrzebuje oczyszczenia. Nadwaga także może z tego wynikać – zatoksyczniony organizm próbuje w ten sposób neutralizować szkodliwe substancje. Rozwiązaniem może być oczyszczanie organizmu, co nie tylko pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale także pozwoli odzyskać energię i siły witalne.

Podstawą zdrowego oczyszczania organizmu jest błonnik pokarmowy (https://www.allecco.pl/filter/category,184,blonnik), którego bogatym źródłem są owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Dieta bogata w błonnik nie tylko pomaga w odchudzaniu, ale także usuwa z jelit zalegające złogi (w których mogą kumulować się toksyny), reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, przeciwdziała zaparciom i pomaga w utrzymaniu układu krwionośnego w dobrej kondycji.

Comments are closed.

Inline
Inline