Pielęgnacja długiej brody

Bartek M. Sierpień 3, 2018 Możliwość komentowania Pielęgnacja długiej brody została wyłączona
Pielęgnacja długiej brody


Z brodą jest podobnie jak z włosami na głowie, im jest dłuższa, tym wymaga więcej pielęgnacji, aby wyglądała dobrze i zdrowo. O długiej brodzie jest mowa wtedy, gdy zarost przekracza 5 cm. Zaczyna wtedy się plątać i ma tendencję do przesuszania. Dlatego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, która pozwoli cieszyć się piękną i okazałą brodą.

Kilka zasad prawidłowej pielęgnacji brody

1. Przycinanie
Nawet jeśli celem jest naprawdę długa broda, to należy ją regularnie przycinać. Na początku, przy krótkiej brodzie, wystarczy strzyżarka. Na kolejnych etapach przydadzą się już specjalne nożyczki, dzięki którym łatwiej będzie można odpowiednio przerzedzić włosy.

Brodę najlepiej przycina się po umyciu, gdy jest lekko wilgotna, łatwiej wtedy kontrolować efekty. Sztuka ta nie należy do najprostszych, dlatego, w przypadku braku odpowiednich umiejętności, warto udać się do profesjonalnego Barbera.

2. Czesanie
Długą brodę należy regularnie czesać. Dzięki temu mieszki włosów staną się mocniejsze, a zarost będzie rósł gęstszy. Ponadto w ten sposób oczyszcza się brodę ze wszelkich zanieczyszczeń i martwego naskórka.

Do czesania zarostu używa się specjalnie do tego przeznaczonych akcesoriów. Szczotki do brody różnią się między sobą wielkością, materiałem, z którego zostały wykonane i twardością włosia. Niektóre z nich określane są jako szczotka do brody, inne – kartacz do brody. Różnica polega na tym, że szczotka posiada rączkę, a kartacz jej nie posiada. Wybór najczęściej zależy od preferencji.

Do codziennej pielęgnacji przydadzą się szczotki z naturalnego włosia. Praktyczne też będą grzebienie o dwóch gęstościach, grubsze ząbki przydadzą się do brody, a cieńsze do wąsów.

3. Mycie
Broda, tak jak włosy na głowie, wymaga częstego mycia. Można do tego użyć zwykłego szamponu, jednak te specjalnie przeznaczone do zarostu, dużo bardziej zmiękczają włosy. Dodatkowo ich naturalne składniki działają kojąco na skórę, która przykryta brodą, narażona jest na przesuszenie i podrażnienie.

4. Nawilżanie
Odpowiednie nawilżanie zapobiega swędzeniu skóry, a zarost jest miękki i błyszczący. Najlepiej używać do tego specjalnych olejków do brody. W ich składzie powinny znaleźć się olejki z awokado, jojoba, migdałów czy arganowy. Dodatkowym plusem jest to, że broda będzie pachnąca, co z pewnością pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie właściciela zarostu.

W dbaniu o brodę bardzo ważna jest konsekwencja. Zaniedbany zarost wygląda bardzo źle i na pewno nie kojarzy się ze stylowym facetem. Dlatego codzienne mycie, czesanie, nawilżanie i olejowanie brody powinno stać się nawykiem.

Comments are closed.

Inline
Inline