Jak prowadzić efektywną profilaktykę anty żylakową?

Bartek M. Styczeń 2, 2017 0
Jak prowadzić efektywną profilaktykę anty żylakową?






Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Występują one głównie na nogach, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Żylaki jako schorzenia kończyn dolnych są przyczyną dyskomfortu i bólu. Jak przeciwdziałać ich powstawaniu i leczyć, jeśli już się pojawią?

Czym są żylaki?

Pod pojęciem żylaki należy rozumieć trwałe poszerzenie żył powierzchownych, które można zauważyć w postaci sieci niebieskawych, krętych żył lub żyłek, bardzo widocznych i wypukłych. Początkowo pojawiają się na nogach charakterystyczne pajączki żył, które z czasem przekształcają się w żylaki. Występowanie na kończynach dolnych żylaków jest jednoznacznym objawem rozwoju u danego pacjenta przewlekłej niewydolności żylnej. To choroba postępująca, nieuleczalna i nieodwracalna, choć pojedyncze żylaki można usuwać, czym zajmuje się m.in. Centrum Polkard. Ta przychodnia w Olsztynie stosuje najnowocześniejsze metody laserowe, w celu pozbycia się  choć w pewnym stopniu tego poważnego problemu zdrowotnego i estetycznego u swoich pacjentów.

Powszechny problem

Szacuje się, że na żylaki kończyn dolnych cierpi 48 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn, a częstość występowania przewlekłej niewydolności żylnej rośnie wraz z wiekiem. Żylaki są jednym z najczęściej występujących schorzeń – zarówno w  Polsce, jak i na świecie.

Jak rozpoznać schorzenie?

Nie każda widoczna pod skórą żyła przekształci się w żylaki. W chorobie żylakowej występuje wiele innych, charakterystycznych objawów, m.in. uczucie ciężkości kończyn, zwłaszcza w godzinach wieczornych i w nocy. Łydki pulsują, swędzą i pojawiają się miejscowe stany zapalne. Mogą pojawiać się na kończynach dolnych pajączki i żyły siateczkowate. Jednym z symptomów rozwijającej się niewydolności żylnej u pacjenta są trudno ustępujące, często pojawiające się obrzęki wokół kostek i całego podudzia, a także zmiany troficzne skóry – przebarwienia, wypryski, stwardnienia itp.

Chorobie żylakowej sprzyja brak ruchu, nadwaga, długotrwała pozycja siedząca, palenie papierosów czy przyjmowanie leków hormonalnych. Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta, jeśli u naszych rodziców czy dziadków występowała ta sama choroba.

Profilaktyka anty żylakowa

Wszystkie osoby mocno narażone na występowanie żylaków powinny zadbać o usprawnienie krążenia krwi w nogach. Muszą się ruszać, najlepiej biegać lub chodzić na długie spacery. Jeśli wykonuje się pracę siedzącą, często trzeba wstawać od biurka czy komputera, ruszać nogami i dbać o zachowanie właściwej masy ciała. Pacjenci, którzy mają żylaki i mieszkają w Olsztynie mogą przyjść do Centrum Polkard, aby sprawdzić stan żył podczas badania USG Doppler i konsultacji ze specjalistą.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline