Sensoryczna piłka do ćwiczeń na lepsze krążenie – jak działa i jakie efekty przynoszą ćwiczenia z piłką?

Redakcja Lipiec 10, 2018 Możliwość komentowania Sensoryczna piłka do ćwiczeń na lepsze krążenie – jak działa i jakie efekty przynoszą ćwiczenia z piłką? została wyłączona
Sensoryczna piłka do ćwiczeń na lepsze krążenie – jak działa i jakie efekty przynoszą ćwiczenia z piłką?






Ćwiczenia z piłką sensoryczną wzmacniają grzbiet, zwiększają zakres ruchów i poprawiają koordynację ruchową. Z piłek gimnastycznych mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Ćwiczenia na piłce wykorzystywane są np.: w schorzeniach neurologicznych, u dzieci z autyzmem czy w przypadku wad postawy.

Dlaczego warto dbać o układ krążenia?

UKŁAD KRĄŻENIA odpowiada za transport krwi w całym organizmie. Zaburzenia pracy naczyń krwionośnych lub serca powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości i chorób, takich jak: miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność żylna, która powoduje powstawanie nieestetycznych żylaków. Jednym ze sposobów na pobudzenie krążenia są ćwiczenia z piłką sensoryczną.

Sensoryczna piłka do ćwiczeń – co to jest?

Piłka sensoryczna to rodzaj piłki gimnastycznej wykorzystywanej najczęściej do treningów ogólnorozwojowych oraz terapii z dziećmi lub osobami starszymi. Piłki posiadają specjalne miękkie wypustki, które podczas wykonywania ćwiczeń, delikatnie pobudzają krążenie, a także czucie głębokie (propriocepcję), czyli zmysł za pomocą którego człowiek odczuwa ułożenie konkretnych części własnego ciała. Piłka gimnatyczna wykonan jest z wytrzymałego, a jednocześnie elastycznego materiału, dlatego można na niej swobodnie leżeć, siedzieć, opierać się lub wykorzystywać do przetaczania po płaskiej i twardej powierzchni. Piłki do ćwiczeń dostępne są w różnych rozmiarach (np. o średnicy 45, 55, 65, 75, 85 cm), które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Wyrób po nadmuchaniu jest gotowy do użycia i doskonale sprawdza się jako przyrząd do ćwiczeń w domowych warunkach.

Ćwiczenia z piłką – jakie przynoszą efekty?

Piłki sensoryczne najczęściej wykorzystuje się przy schorzeniach neurologicznych, wadach postawy oraz terapii z dziećmi, np. z autyzmem. Ćwiczenia z piłką to dobry trening ogólnorozwojowy, ponieważ dzięki nim zwiększa się ruchomość w stawach, poprawia koordynacja ruchowa i ogólna kondycja ciała oraz wzmacniają mięśnie grzbietu. Aktywność fizyczna z wykorzystaniem piłki sprawdza się, zarówno w rehabilitacji osób starszych, jak i dzieci.

Piłka rehabilitacyjna w terapii integracji sensorycznej dla dzieci

Terapia integracji sensorycznej ma na celu dostarczenie dziecku określonych bodźców czuciowych, podczas aktywności fizycznej. W czasie wspólnej zabawy z terapeutą maluch usprawnia koordynację ruchową i wzrokową, a także całą motorykę ciała. W terapii dziecięcej wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, jak: trampoliny, platformy, a także piłki gimnastyczne. Ćwiczenia na piłce dostosowywane są do indywidualnych możliwości dziecka.

MB

Comments are closed.

Inline
Inline