Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu

Redakcja Październik 2, 2017 Możliwość komentowania Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu została wyłączona
Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu


Wada wzroku może stanowić poważną przeszkodę w uprawianiu wielu sportów, w tym przede wszystkim dyscyplin, w których niezbędne jest oszacowanie pozycji piłki i przeciwnika. W takim przypadku niezwykle pomocne są soczewki kontaktowe, które zapewniają ostre widzenie i umożliwiają swobodę ruchu.

Przed zakupem soczewek kontaktowych należy skonsultować się ze specjalistą, który wykona podstawowe badanie wzroku w celu dobrania odpowiednich szkieł. Przy czym warto pamiętać, żeby poinformować okulistę lub optometrystę o uprawianiu sportu.

Sport a rodzaj soczewek – czy ma to znaczenie?

Na rynku można znaleźć soczewki, które zostały specjalnie stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Tego typu szkła kontaktowe cechują się zoptymalizowaną konstrukcją, która minimalizuje kontakt szkła z powieką. Przykładem takich soczewek sąsoczewki ultraflex, które wykonane są z hydrożelu silikonowego, umożliwiającego swobodny przepływ tlenu do oczu. Nie bez znaczenia jest również to, że soczewki przeznaczone dla osób, uprawiających sport zawierają filtr UVA i UVB, dzięki czemu chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W przeciwieństwie do miękkich soczewek sferycznych soczewki ultraflex plus charakteryzują się lepszym poziomem ostrości widzenia.

Soczewki kontaktowe a pływanie na basenie

Z reguły nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych podczas pływania, ponieważ w wodzie znajduje się wiele groźnych dla oczu mikroorganizmów, które mogą przyczepić się do soczewki. Jednym z tego typu zagrożeń jest akantoameba, która wywołuje zapalenie rogówki. Ryzyko infekcji oczu mogą ograniczyć soczewki jednodniowe, jednakże należy pamiętać, że nie eliminują one go całkowicie. Przy czym warto pamiętać, że zalecenie odnośnie do nieużywania soczewek podczas pływania dotyczy każdorazowego kontaktu z wodą łącznie z korzystaniem z prysznica.

Jednodniowe soczewki kontaktowe a uprawianie sportu

Osoby, które na co dzień noszą okulary i nie chcą z nich zrezygnować, mogą postawić na jednodniowe soczewki kontaktowe, które będą zakładać wyłącznie podczas aktywności fizycznej. Wśród powodów, dla których lepiej wybrać soczewki kontaktowe zamiast okularów podczas uprawiania sportów, można wymienić:

  • nieograniczanie pola widzenia,
  • brak odblasków i zniekształceń,
  • swobodne wykonywanie ruchów bez obawy o ześlizgnięcie się okularów z nosa,
  • możliwość założenia kasku, maski, gogli itp.,
  • brak ryzyka zaparowania.

Comments are closed.

Inline
Inline