Świetlik lekarski – właściwości i działanie

Aneta Rachwał - Adamczyk Czerwiec 21, 2020 Możliwość komentowania Świetlik lekarski – właściwości i działanie została wyłączona
Świetlik lekarski – właściwości i działanie





Świetlik należy do rodziny trędownikowatych. Jest to roślina drobna, jednoroczna, niewysoka. Łodygę ma sztywną i słabo rozgałęzioną. Świetlik ma małe kwiatki kształtu lwiej paszczy. Kwitnie od lipca do sierpnia. Warto wspomnieć, że świetlik jest półpasożytem, ponieważ pobiera pokarm z korzeni innych roślin.

Zastosowanie lecznicze świetlika

Jeżeli zastosujemy świetlik jako napar wówczas pobudza on czynności wydalnicze wątroby, żołądka i jelit. Francuzi stosują go również w czasie chrypki i katarze. Zgodnie świetlik zalecany jest przy schorzeniach siatkówki oka, leczy wiosenne zapalenie spojówek, łzawienie i stany zapalne oczu. Leczenie świetlików, poprawia także wzrok, co sprawia, że możemy wymienić okulary na słabsze.

Warto zaznaczyć, że świetlik lekarski wspomaga pamięć i jest bardzo skuteczny w lekkich zakażeniach. D

Jak stosować świetlik lekarski?

Świetlik lekarski najczęściej stosujemy do leczenia oczu. W tym celu pół łyżeczki sproszkowanego ziela zaparzamy w pół szklanki wrzącej wody przez pięć minut. Taki napar stosujemy do okładów na oczy. Leczenie kontynuuje się przez 4 miesiące. Pozostały płyn wraz z proszkiem wypijamy.

Świetlik można pić również przy nieżycie żołądka, braku łaknienia i nadkwasocie.

Comments are closed.

Inline
Inline