Co warto wiedzieć o testach na nietolerancję pokarmową?

Bartek M. Październik 10, 2017 Możliwość komentowania Co warto wiedzieć o testach na nietolerancję pokarmową? została wyłączona
Co warto wiedzieć o testach na nietolerancję pokarmową?






Nietolerancja pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź od strony układu immunologicznego po spożyciu określonego pokarmu. Organizm zostaje zmobilizowany do wytwarzania przeciwciał w celu zwalczenia substancji uczulającej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy organizm reaguje dokuczliwym objawami nawet wtedy, gdy nie produkuje przeciwciał. Taki rodzaj nadwrażliwości nazywamy nietolerancją pokarmową.

Testy na nietolerancję pokarmową – czyli jak zdiagnozować problem?

Możliwości na zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowych jest wiele. Możemy wykonać testy domowymi sposobami lub też wybrać się do specjalistycznego laboratorium takiego, jak instytut-mikroekologii.pl i wykonać profesjonalne badania.

Zanim jednak poczynimy jakiekolwiek kroki, pierwszym naszym ruchem powinno być udanie się do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, alergolog lub też – jeśli podejrzewamy nietolerancję u dziecka – pediatra. Wywiad lekarski, a także obserwacja pacjenta sprawi, że najpierw podjęte zostaną działania w zakresie diety eliminacyjnej. Jeśli występują widoczne powiązania pomiędzy spożyciem pokarmu a pojawieniem się reakcji alergicznej, lekarz zaleci wykluczenie danego pokarmu z diety i dalszą obserwację. W przypadku, gdy przyczyny wystąpienia objawów nietolerancji pokarmowej są niejasne, może on poprosić o wykonanie dodatkowych badań.

Jakie testy wykonać, gdy mamy podejrzenie alergii?

Na testy na nietolerancję pokarmową możemy wybrać się przez skierowanie przez lekarza, jak i samodzielnie. Jest kilka rodzajów testów, które możemy wykonać, aby zdiagnozować podejrzenie o nietolerancję pokarmową.

Testy na nietolerancję pokarmową wykonujemy w zależności od rodzaju występującej alergii. Rozróżniamy dwa typy testów:

  • testy skórne na alergię IgE – zależną,
  • testy z krwi na alergię IgE/ IgG – zależną.

Testy skórne to najczęściej wykonywane badania na nietolerancję pokarmowe. Są one refundowane przez NFZ. Podczas tego rodzaju testów na skórę nakłada się substancję uczulającą i nakłuwa ją. Po określonym czasie sprawdza się, czy wystąpiła reakcja alergiczna. Ma tutaj znaczenie zarówno pojawienie się odczynu skórnego, jak i wielkość powstałego bąbla. Niestety ten typ testów przeprowadzać można jedynie przy typie alergii wczesnej. Nie będzie on wykrywał alergii, które objawiają się później i są utajone (IgG). Na okres wykonywania testów należy zaprzestać stosowania leków antyhistaminowych, które mogą spowodować otrzymanie wyniku fałszywie ujemnego. Testów skórnych nie przeprowadza się u bardzo małych dzieci. Na badanie może przyjść dziecko, które skończyło 3 lata.

Testy z krwi pozwalają nam wykryć zarówno alergie wczesne, jak i późne. Jeśli chcemy dowiedzieć się szczegółów odnośnie reakcji alergicznych, należy wykonać panele alergiczne. Pozwalają one na dokładne określenie alergenów, a badania można wykonywać już od 1 roku życia. Testy z krwi wykonywane są jedynie w specjalistycznych laboratoriach.

Jednak samo wykonanie testów na nietolerancję pokarmową da pacjentowi niewiele, jeśli nie będzie potrafił prawidłowo zinterpretować wyników. Warto zatem wyniki badań skonsultować z lekarzem i dietetykiem, którzy umiejętnie dobiorą dietę i wskażą, czego powinniśmy w niej unikać.

Testy na nietolerancję pokarmową w domu – czy warto?

Testy na nietolerancję pokarmową do użytku domowego można kupić w wielu aptekach. Jak jednak wygląda ich skuteczność? Lekarze wypowiadają się o nich niezbyt przychylnie. Powód tego podejście jest prosty. Niewiele osób ma na tyle doświadczenia laboratoryjnego, aby dały one prawidłowy wynik. Co więcej, ryzyko popełnienia błędu jest tak duże, że nawet przy zastosowaniu się do wszystkich wytycznych, możemy otrzymać nieprawidłowe informacje odnośnie badania. W efekcie próby wykonania samodzielnych testów mogą nie tylko skończyć się fiaskiem, ale również spowodować popełnienie kolejnych błędów, które przyniosą nam więcej szkód niż pożytku. Jeśli chcemy uzyskać miarodajne wyniki w zakresie nietolerancji pokarmowej, lepiej jest oddać się w ręce specjalistów.

Comments are closed.

Inline
Inline