Czy zakrzepica może zagrażać naszemu życiu?

Aneta Rachwał - Adamczyk Marzec 17, 2016 0
Czy zakrzepica może zagrażać naszemu życiu?





Jeżeli podejrzewasz u siebie zakrzepicę można określić to schorzenie na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego, a także oględzin nogi. Aby diagnoza została postawiona prawidłowo muszą zostać wykonane specjalistyczne badania, w których oceną jest skala Wellsa.

Jak wyglądają badania?

Aby określić stan zakrzepicy a także podjąć jej skuteczne leczenie, w czasie badania trzeba prześledzić, co dzieje się w żyłach. Każde zgrubienie na ścianach, czy też zaburzenie w przepływie krwi świadczy o tym, że w naszym organizmie występuje skrzeplina. W następnej kolejności pacjent zostaje skierowany na USG oraz angiologa, który dokładnie może określić stan zaawansowania choroby.

W wyjątkowych sytuacjach wykonuje się flebografię, czyli zdjęcie RTG. Badanie to podlega poddaniu żył do kontrastu. Stosowane jest ono niezwykle rzadko, ponieważ może nasilić chorobę. Dodatkowo wykonuje się również specjalistyczne badanie krwi zwane koagulagramem. Dzięki niemu możemy ocenić układ krzepnięcia.

Leczenie zakrzepicy

Należy zaznaczyć, że leczenie zakrzepicy ma charakter długoterminowy. Wybór metody z kolei zależy od tego, w jaki stopniu choroba jest zaawansowana, a także od miejsca, w którym powstał zakrzep. W warunkach ambulatoryjnych stosuje się metodę zapobiegawczą, w sytuacji, kiedy choroba dotyczy żył podudzia. W warunkach szpitalnych terapię tego typu stosuje się, kiedy chorujemy na żyły miednicy.

Terapia o charakterze zapobiegawczym to w dużej mierze podanie leków przeciwzakrzepowych. Zmniejszają one ryzyko zatoru płucnego, a także hamują powiększanie się zakrzeplin. Dodatkowo lekarz zaleca leżenie z uniesioną do góry nogą, a także stosowanie rajstop uciskowych.

Niezwykle rzadko usuwa się zakrzep operacyjnie. Jest to jednak konieczne, jeżeli mamy do czynienia z chorobą długotrwałą, oraz nawracającą. Do żyły wprowadzony zostaje filtr, stworzony ze stali nierdzewnej. Jego zadaniem jest powstrzymać zakrzepy, które płyną wraz z krwią do tętnicy płucnej.

Jak zapobiegać chorobie?

  • Stojąc lub siedząc poruszaj palcami
  • Staraj się nie krzyżować nóg
  • Pij dużo wody
  • Jeśli masz żylaki noś uciskowe podkolanówki
  • Pamiętaj o gimnastyce
  • Napinaj i rozluźniaj mięśnie łydek

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline