Trening z obciążeniem własnego ciała

Michał Lipiec 8, 2016 1
Trening z obciążeniem własnego ciała





Trening siłowy w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat stał się niezwykle popularny. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że na siłowni można spotkać kobiety. Na dodatek, spora rzesza z nich przekonała się do ogromu zalet trening siłowego. Trening siłowy może być wykonany w dwojaki sposób – z obciążeniem lub bez niego. Ta druga forma popularnie nazywana jest Kalisteniką i na dzień dzisiejszy stanowi swoisty odłam od klasycznego treningu siłowego.

Kalistenika – z czym to się je?

Kalistenika (z gr. kallos sthenos, tłum. piękno i siła) to forma treningu siłowego bazująca na wykorzystaniu własnego ciała jako obciążenia. Jak podają źródła, ta metoda treningu była znana już w starożytnej Grecji oraz Rzymie, zaś jej aktualny obraz został wykreowany przez takie gwiazdy jak m.in. Hannibal For King. Zainteresowanych odsyłam do filmiku poniżej, gdzie Hannibal pokazuje niesamowity stopień wytrenowania.

Kalistenika – zalety oraz wady?

Taki rodzaj aktywności ma w sobie wiele zalet. Po pierwsze – kalistenika nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu do wykonywania ćwiczeń. W zupełności wystarcza drążek czy poręcze. Oprócz tego, istnieje możliwość wykonywania ćwiczeń bez jakiegokolwiek sprzętu. Po drugie – ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, to w dużej mierze zadania złożone, obejmujące w swym założeniu wiele grup mięśniowych na raz. To ogromna zaleta, bowiem w taki sposób trenujemy nie tylko mięśnie, ale i aspekt stabilizacji – poprzez aktywację ścięgien oraz włókien głębokich. Po trzecie – ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała zostały uznane m.in. w służbach mundurowych, gdzie trening bazuje głównie na tego rodzaju aktywności.

Podstawową wadą treningu z obciążeniem własnego ciała jest aspekt przystosowania organizmu do danej aktywności. Jak powszechnie wiadomo, nasz organizm cały czas dąży do homeostazy, przystosowując się jednocześnie do wykonywanych przez nas ćwiczeń. W praktyce oznacza to tyle, co ciągłe zwiększanie parametru obciążenia w celu swoistego „szokowania” naszego ciała. Z drugiej strony, możemy użyć pozostałych parametrów treningowych, jak np. skrócenie czasu przerw pomiędzy seriami, manipulacja ilością serii oraz powtórzeń itd. tak by zapobiec przystosowaniu się naszego organizmu do treningu.

Podsumowanie

Trening z obciążeniem własnego ciała to doskonały pomysł na trening w domowym zaciszu przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości sprzętu. W kolejnych artykułach przedstawię Wam moją propozycję na kilkutygodniowy program treningowy z wykorzystaniem własnego ciała. W tym miejscu polecam również serię KFD pokazującą podstawy (i nie tylko) Kalisteniki.

 

One Comment »

  1. Jacek Lipiec 11, 2016 at 2:21 pm -

    Ja ostatnio trenuję tylko z wykorzystaniem ciężaru swojego ciała. I muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z rezultatów.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline