Dieta bezglutenowa – kto powinien ją stosować?

Anna Dydymska Kwiecień 25, 2016 0
Dieta bezglutenowa – kto powinien ją stosować?

W ostatnim czasie w mediach coraz częściej słyszymy o tak zwanej diecie bezglutenowej. Zatem warto zapytać, na czym ona polega? Jedyną zasadą diety bezglutenowej jest całkowite wyłączenie ze swojego jadłospisu glutenu, który jest szczególnym rodzajem białka. Dieta ta jest przeznaczona przede wszystkim dla osób cierpiących na alergie na gluten, oraz na Celiakie. Co ważne sama alergia na gluten może ustąpić po jakimś czasie, jednak chorując na Celiakie musimy być przygotowani na stosowanie tej diety do końca życia.

Dokładnie sprawdź, czy nie chorujesz

Wielu z nas mylnie interpretuje określone objawy naszego organizmu twierdząc, że ma alergie na gluten. Może to jednak być bardzo złudne. Nietolerancja glutenu może przejawiać wiele objawów. Do głównych należy zaliczać przede wszystkim ból brzucha po spożyciu posiłku zawierającego gluten. Jednak, by to sprawdzić należy koniecznie udać się do lekarza. Ten wykona przede wszystkim testy serologiczne, lub zleci wykonanie biopsji, która ostatecznie potwierdzi, lub wykluczy brak tolerancji glutenu.

Jadłospis diety bezglutenowej

Wreszcie przejdźmy do najważniejszego. Mianowicie – co należy jeść przy diecie bezglutenowej? Jak się okazuje produktów jest wiele, a zalicza się do nich między innymi: ryż biały, brązowy, kukurydza, zboża naturalne, pieczywo i makarony z mąk bezglutenowych, ryżowe kaszki i chrupki kukurydziane. Prócz wymienionych posiłków propozycji jest znacznie więcej. Kolejna zasada – im więcej produktów własnych, a nie kupnych, tym lepiej.

Dieta bezglutenowa – tego unikaj

Oczywiście mamy też produkty, których powinniśmy unikać w przypadku diety bezglutenowej. A do nich należy między innymi: płatki pszenne, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna, makaron pszenny, pierogi, naleśniki, pyzy, oraz większość posiłków jakie jemy odwiedzając restauracje typu fast food.

Zalety diety bezglutenowej

W gruncie rzeczy sama dieta ma wiele zalet. Oczywiście, całkowicie zmienia nam składniki naszego jadłospisu, jednak dzięki temu nie tylko będziesz miał okazje poznawać nowe smaki, a także poeksperymentować we własnej kuchni. Dieta bezglutenowa jest w gruncie rzeczy bardzo różnorodna, a i dzięki niej bardziej zwracasz uwagę na to co jesz unikając tym samym zbędnych konserwantów.

To nie jest żadna moda!

Poprzez tak częste pojawianie się tematu diety bezglutenowej w mediach wielu ludzi zaczęło ją stosować bez odpowiedniego wskazania. Dlaczego? Podstawowym błędem jest myślenie, iż dieta bezglutenowa, to sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Nic bardziej mylnego! Ta dieta, to konkretne leczenie ludzi, których organizm wyraźnie nie toleruje glutenu. Zatem każdy, kto bezpodstawnie stosuje dietę bezglutenową może tym samym narazić się na kłopoty zdrowotne, a to chociażby poprzez brak tego składnika, którego jemu w organizmie może brakować.

Skąd wiem, że kupowany produkt nie zawiera glutenu?

Aktualnie w przypadku większości opakowań mamy informacje, bądź znaczek informujący nas o tym, że produkt jest bezglutenowy. W przeciwnym razie można to sprawdzić pytając na przykład sprzedawcę, bądź zajrzeć na stronę konkretnego producenta.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline