Ekstrakcja zęba mlecznego i stałego

Marcin Kwiecień 26, 2016 2
Ekstrakcja zęba mlecznego i stałego

O zęby trzeba dbać – w każdym wieku! Niestety od lat pokutuje przeświadczenie, że higiena mleczaków jest mniej ważna, gdyż zostaną one zastąpione zębami stałymi. Bywa nawet, że pomimo chęci ratowania uzębienia konieczne jest wykonanie ekstrakcji zarówno zęba mlecznego, jak i stałego. W jakich przypadkach się ją stosuje?

Higiena zębów mlecznych

Od lat słyszy się opinie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, gdyż są one uzębieniem przejściowym, które zostanie zastąpione zębami stałymi. Nic bardziej mylnego! Zęby mleczne (w sumie jest ich dwadzieścia) pełnią ważną funkcję w rozwoju twarzoczaszki człowieka. To one odpowiedzialne są za utrzymywanie miejsca dla zębów stałych, co więcej – są dla nich punktem odniesienia.

Jak pokazuje praktyka, wczesna ekstrakcja zębów mlecznych może doprowadzić do późniejszych wad zgryzu. Okazuje się, że brak choćby pojedynczych zębów jest przyczyną zahamowania wzrostu kości szczęki oraz żuchwy. To z kolei prowadzi do konieczności późniejszego leczenia ortodontycznego i korygowania powstałych wad.

Zdecydowanie należy zatem stwierdzić, że dbanie o zęby mleczne jest opłacalną inwestycją w zdrowe zęby stałe i prawidłowy zgryz w przyszłości.

Zęby mleczne – systematyczne kontrole u dentysty to podstawa

Zęby mleczne wprawdzie są podobne do stałych, jednak różnią się od nich – począwszy od koloru (mlecznobiałe z niebieskim połyskiem, natomiast zęby stałe biało-żółtawe), poprzez kształt (boczne zęby mleczne posiadają kształt stożkowy, a stałe beczułkowaty), po szkliwo, które w tych zębach jest cieńsze i słabiej zmineralizowane.

W zębach mlecznych miazga zajmuje dużą przestrzeń, ponadto korzenie mleczaków są cieńsze i stosunkowo długie; w porównaniu do zębów stałych są również szerzej rozstawione, gdyż pomiędzy nimi znajduje się miejsce dla zawiązka zęba stałego.

Zęby mleczne są mniej odporne od stałych, zatem spodziewać się można – bez zachowania koniecznej higieny i systematycznych kontroli u dentysty – szybkiego rozwoju próchnicy.

Mleczaki narażone są na pojawienie się próchnicy, szczególnie wczesnej oraz okrężnej (ta ostatnia występuje dookoła szyjki zęba na kłach i siekaczach).

Próchnica butelkowa, która zagraża zębom mlecznym, występuje u dzieci między 1 a 4 rokiem życia. Zagraża zębom maluchów, które zasypiają z butelką mleka, soku lub herbatki w ustach. Próchnica ta zajmuje siekacze górne oraz dolne. Spożywany przez butelkę napój ma długotrwały (przez okres nocy) kontakt z powierzchnią zębów dziecka. Cukry, które zawiera, osadzają się na szkliwie zębów, stwarzając jednocześnie dogodne warunki dla rozwoju bakterii – głównej przyczyny próchnicy. Jeśli dziecko zasypia z butelką w buzi, następuje zakwaszenie jamy ustnej, co powoduje szybszy rozwój próchnicy.

Zdarzają się przypadki, iż stomatolog zaleca ekstrakcję zębów mlecznych – podjęcie takiej decyzji zależne jest od stopnia ich zniszczenia przez próchnicę. Warto zaznaczyć, iż ekstrakcja mleczaków jest ostatecznością, są one leczone tak długo, jak lekarz widzi rokowanie na ich całkowite wyleczenie.

Ekstrakcja mleczaków

Zbyt wczesne usuwanie mleczaków (u dzieci poniżej 7.–8. roku życia) prowadzi do stłoczeń wtórnych, asymetrii i pogłębiania się wad zgryzu. Wykonuje się jednak planowaną ekstrakcję zębów mlecznych – ze wskazań ortodontycznych. Pozwala ona na świadome sterowanie przebiegiem wyrzynania się zębów stałych. W tym procesie wykorzystuje się zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne, które dokładnie obrazuje wzajemne położenie względem siebie zębów mlecznych i stałych.

Zdarza się zatem, iż ekstrakcja zębów mlecznych jest wymagana; wykonuje się ją w sytuacjach, gdy:

  • ząb stały wyrzyna się poza łukiem, a mleczak nie wypadł samoczynnie;
  • widoczna jest asymetria w szczęce – w znaczeniu, iż po jednej stronie w jej obrębie obecne są zęby stałe, a po drugiej mleczne, niewykazujące cech resorpcji;
  • pod zębem mlecznym nie widać na zdjęciu rentgenowskim zęba stałego, a ortodonta planuje zamknięcie luki;
  • zawiązek stałego zęba jest nieprawidłowo położony;

oraz po 10.–11. roku życia, zwłaszcza u dziewczynek mających w tym okresie skok wzrostowy, gdy usunięcie trzonowców mlecznych przyśpieszy wyrzynanie zębów stałych i rozpoczęcie leczenia ortodontycznego aparatami korygującymi wady zgryzu.

Zabieg usunięcia zęba stałego

Wprawdzie lekarze stomatolodzy za wszelką cenę starają się ratować chory ząb, jednak bywa, iż konieczna jest jego ekstrakcja. Profesjonalne usługi medyczne w tym zakresie wykonuje na przykład Gabinet Stomatologiczny DentalMed w Warszawie. Najczęściej powodem do wykonania usunięcia zęba stałego jest zaawansowana próchnica, która może zaszkodzić całemu organizmowi człowieka, doprowadzając do jego zakażenia.

Innymi powodami ekstrakcji zęba są:

  • zbyt wąskie łuki zębowe – usuwanie zębów wiąże się z przygotowaniem szczęki do zabiegów ortodontycznych;
  • infekcja – przy zaawansowanej próchnicy, gdy podawany antybiotyk nie przynosi pacjentowi ulgi oraz zapobiegawczo przed rozwojem zakażenia organizmu;
  • choroba dziąseł – w sytuacji rozchwiania zęba dentysta może zalecić jego usunięcie.

Przed wykonaniem zabiegu ekstrakcji pacjent bezwzględnie powinien poinformować dentystę o aktualnym stanie zdrowia, a zwłaszcza o posiadanych, uszkodzonych lub sztucznych zastawkach serca, wrodzonych wadach tego narządu oraz chorobach układu odpornościowego. Ponadto należy przekazać informacje o chorobach wątroby, wszczepionych protezach stawów i bakteryjnym zapaleniu wsierdzia.

Po wykonaniu ekstrakcji zęba pełna regeneracja odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku dni. Lekarz zaleca do tego czasu, jeśli jest taka konieczność, zażywanie środków przeciwbólowych lub przykładanie do obolałego miejsca lodu. Po usunięciu zęba stałego zalecany jest również odpoczynek (przez co najmniej dobę).

Lekarz informuje także o konieczności rezygnacji z picia napojów przez słomkę, żucia gumy oraz palenia papierosów. Dobrze jest również przyjmować płynne pokarmy i unikać gryzienia twardych składników pożywienia. Ponad wszystko ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i mycie zębów z jednoczesnym omijaniem miejsca po usuniętym zębie.

Bezwzględnie należy skontaktować się ze stomatologiem w sytuacji, gdy po ekstrakcji zęba pacjent zauważy niepokojące objawy typu: gorączka i dreszcze, a także wymioty, mdłości czy opuchlizna w miejscu po usuniętym zębie.

Źródło: http://dentalmed.net.pl/stomatologia-dziecieca/

2 komentarze »

  1. Juleczka Kwiecień 26, 2016 at 2:10 pm -

    Hej. Art niezły. Tak trzymaj. Serdecznie pozdrawiam.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline