Sport a zdrowe zęby

Marcin Maj 12, 2017 0
Sport a zdrowe zęby

Pozornie wydawałoby się, że sport i zdrowe zęby nie mają ze sobą nic wspólnego. Okazuje się jednak, że uprawianie sportu może mieć całkiem duży wpływ na stan zębów. Niestety, zwykle jest to negatywny wpływ skutkujący ostatecznie koniecznością wizyty u dentysty.

W czym jest problem – dieta sportowca

Jak się okazuje, jednym z czynników, który sprawia, że sportowcy są szczególnie narażeni na próchnicę i inne problemy z zębami jest ich specyficzna dieta. Chodzi tu między innymi o to, że spożywają oni duże ilości węglowodanów. Często dzieje się to kosztem tłuszczy, a także białek, których dostarczanych do organizmu jest zdecydowanie mniej. Dlaczego jednak dentysta, stomatolog musi interweniować częściej u ludzi, którzy spożywają dużo węglowodanów?

Rzecz w tym, że węglowodany prowadzą do drastycznej zmiany poziomu ph w ustach. Ph zmienia się na sprzyjające próchnicy. Jednak to nie jedyny problem wynikający z diety sportowców opartej na węglowodanach. Jeśli węglowodany podawane są kosztem białek i tłuszczy może dochodzić do różnych deficytów w organizmie. Chodzi tu na przykład o deficyt minerałów, które organizm w takiej sytuacji zaczyna pobierać właśnie z zębów.

Kiedy jeszcze potrzebny jest dentysta, stomatolog?

Niewątpliwie, problemy sportowców z zębami wynikają również z niedoboru śliny. Wydaje się, że nie doceniamy śliny, która w jamie ustnej ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Między innymi chroni ona zęby przed różnego rodzaju zniszczeniami, które mogą sprawić, że zęby obumrą i potrzebne będą implanty. Chodzi tutaj zwłaszcza o wspominaną już wcześniej próchnicę, której konsekwencje rzeczywiście mogą być bardzo poważne.

Sportowcy częściej niż przeciętni ludzie muszą chodzić do dentysty, gdyż wskutek odwodnienia w ich jamie ustnej stale brakuje śliny. Warto zauważyć, że sporadyczne wysuszanie jamy ustnej nie na żadnych przykrych konsekwencji. Problem pojawia się, gdy sytuacja powtarza się regularnie. W takiej sytuacji prędzej czy później niezbędna może się okazać chirurgia stomatologiczna, czyli dziedzina dentystyki pozwalająca na naprawianie zębów jak również zajmująca się wprawianiem implantów.

Czy problemów z zębami można uniknąć?

Sportowcy są bardziej narażeni na częste wizyty u dentysty, jednak mogą sobie nieco pomóc i zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z zębami. Przede wszystkim konieczne jest regularne nawadnianie się podczas treningów. Ponadto, warto korzystać ze środków do zębów takich jak płyny i dobre pasty.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline