Kinesiotaping – dowiedz się, jak metoda ta jest wykorzystywana w medycynie sportowej

Bartek M. Styczeń 2, 2017 0
Kinesiotaping – dowiedz się, jak metoda ta jest wykorzystywana w medycynie sportowej






Czasami sportowcy stają do rozgrywek oklejeni w różnych miejscach plastrami do kinesiotapingu. Oznacza to, że najprawdopodobniej chwilę wcześniej, np. podczas treningu, doznali oni urazu lub przeciążenia i plastrowanie dynamiczne pozwala im radzić sobie z dolegliwościami, które znacznie silniej odczuwaliby, gdyby nie skorzystali z kinesiotapingu.

Sport, zwłaszcza ten profesjonalny, już dawno przestał opierać się jedynie na odpowiednio zaprojektowanym programie treningowym. Medycyna i nowoczesna technika przenikają się z nim niemal na każdym kroku. Odpowiednia dieta, suplementacja niektórych mikroelementów, czy zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji oraz technik zapobiegania kontuzjom to tylko niektóre z osiągnięć współczesności, pozwalające uzyskiwać coraz lepsze rezultaty i pokonywać dotychczasowe rekordy niemal we wszystkich dziedzinach sportowych. Złoty okres w medycynie sportowej zdaje się aktualnie przechodzić, nie tak młoda już, bo powstała w latach 80.-tych XX w., metoda kinesiotapingu. Często w telewizji zobaczyć możemy, czy to w trakcie sportowych zmagań, czy też podczas rozmów w studio, sportowców z naklejonymi na ciało różnokształtnymi i różnokolorowymi taśmami. Zwykle są to taśmy naklejone właśnie w ramach metody kinesiotapingu.

Jak działa kinesiotaping?

Metoda plastrowania dynamicznego, bo taka jest inna nazwa kinesiotapingu, opiera się o szczególne właściwości używanych w tej metodzie plastrów, opatentowanych przez japońskiego chiropraktyka i fizjoterapeutę – dra Kenzo Kase. Plastry te są rozciągliwe w swojej długiej osi do ok. 130-140%, dzięki czemu po naklejeniu uprzednio naciągniętych plastrów na skórę wracają one do swojej pierwotnej długości, delikatnie unosząc skórę i tworząc pomiędzy strukturami położonymi głębiej dodatkową przestrzeń. W ten sposób zmniejsza się ucisk na bólowe zakończenia nerwowe, poprawia się drenaż limfy, a także rozluźniane są mięśnie. Co ważne dla sportowców, zaletą kinesiotapingu jest fakt, że nie zmniejsza on zakresu ruchów w stawach, jednak z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że nie jest to metoda pozwalająca ustabilizować stawy na przykład po kontuzji, czy ochronić je mechanicznie przed urazem. Do takich zastosowań służy inny rodzaj plastrowania, z użyciem taśm sztywnych.

Kiedy stosuje się kinesiotaping?

Podstawowym zastosowaniem kinesiotapingu są zabiegi rehabilitacyjne sportowców. Działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i rozluźniające mięśnie jest przede wszystkim pożądane po urazach i przeciążeniach związanych zarówno z samymi rozgrywkami sportowymi, jak i z intensywnymi treningami. Dzięki odpowiedniemu naklejeniu plastrów, sportowcy szybciej wracają do formy po urazach – po pierwsze wskutek bezpośredniego niwelowania objawów, a po drugie, poprzez umożliwienie szybszej i skuteczniejszej fizjoterapii. Okazuje się bowiem, że zabiegi kinezyterapii w ramach rehabilitacji, polegające na wykonywaniu ćwiczeń czynnych i biernych przez kontuzjowane osoby, są niemożliwe lub dużo mniej efektywne, jeśli towarzyszy im ból, obrzęk stawów i ograniczenie ruchomości. Dzięki plastrowaniu dynamicznemu, które zmniejsza te objawy, można więc wcześniej po urazie podjąć rehabilitację.

Czasami sportowcy stają do rozgrywek oklejeni w różnych miejscach plastrami do kinesiotapingu. Kiedy widzimy taki obraz, możemy podejrzewać, że najprawdopodobniej chwilę wcześniej, np. podczas treningu, doznali oni jakiegoś urazu lub przeciążenia i plastrowanie dynamiczne pozwala im radzić sobie z dolegliwościami, które znacznie silniej odczuwaliby, gdyby nie skorzystali z kinesiotapingu. Choć niektórzy stosują kinesiotaping także do ochrony przed kontuzją i stabilizacji stawów, skuteczność takiego postępowania, ze względu na właściwości używanych taśm wydaje się być wątpliwa. Jak już wspomniano wcześniej, dużo lepsze właściwości stabilizujące mają taśmy sztywne i to one powinny być stosowane w tym celu. Wreszcie, część sportowców używa kinesiotapingu podczas treningów. Oklejanie odpowiednich miejsc pozwala im tolerować intensywniejszy wysiłek fizyczny, dzięki czemu mają się poprawiać także ich wyniki. Skuteczność takiego zastosowania plastrowania dynamicznego każdy musi jednak ocenić samodzielnie.

Warto korzystać ze zdobyczy współczesnej techniki i rozwoju medycyny dla poprawienia wyników sportowych. Wydaje się, że kinesiotaping jest metodą jednocześnie bezpieczną i respektującą zasady zdrowej rywalizacji.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline