Nauka jazdy na rolkach

Aneta Rachwał - Adamczyk Październik 2, 2015 0
Nauka jazdy na rolkach

Obecnie rolki cieszą się wielką ilością zwolenników, którzy to bardzo chętnie uprawiają tenże sport. Są to dzieci, młodzież i osoby dorosłe, albowiem nie ma tutaj żadnego ograniczenia wiekowego. Każdy może, więc zacząć, kiedy tylko ma na to ochotę i aktywnie spędzać wolny czas. Jeśli jednak zanim zaczniemy jeździć na rolkach musimy poznać nieco niezbędnych postaw, aby nasza nowa rozrywka była nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna.

Istotne podstawy

Warto zacząć od wybrania adekwatnej powierzchni, ponieważ najlepsza będzie prosta asfaltowa droga. Naturalnie należy wyposażyć się w ochraniacze i można zaczynać naukę jazdy.

Musimy zacząć od właściwej pozycji. Nogi powinniśmy lekko ugiąć w kolanach i pochylić tułów do przodu. Pochylenie tułowia jest istotne dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z rolkami, ponieważ zabezpiecza przed upadkiem w tył. Start na rolkach powinien odbywać się bokiem. Istotne są długie i spokojne ruchy, które to zapewnią nam bezpieczną jazdę. Aby zwolnić musimy skorzystać z hamulca, jaki to znajduje się na prawej rolce, tuż za kółkami. Pomimo istnienia hamulca jest także inna metoda hamowania, przeznaczona przede wszystkim dla osób nieco bardziej zaawansowanych. W metodzie tej stosujemy układ nóg, który przypomina literę T. jedną nogę przestawiamy, więc prostopadle za drugą, dzięki czemu możemy hamować czterema kółkami.

Naturalnie musimy zdawać sobie sprawę, że bez względu na to, jaki wybierzemy sposób hamowania, nie pozwoli nam od razu stanąć w miejscu. Tym samym musimy szybciej zacząć hamować, aby zatrzymać się w miejscu, jakie obraliśmy za swój cel.

Zaawansowana technika

Osoby, które wręcz perfekcyjnie opanowały jazdę na rolkach, mogą zastosować inna, trudniejszą technikę hamowania. Polega ona na ostrym skręcie. Mimo tego, że metoda ta wcale nie jest łatwa, to jednak w chwili, kiedy jest prawidłowo wykonana, jest najbardziej skuteczna. Metodę tą najlepiej zobaczyć na filmie, aby móc wykonywać ją poprawnie, a dzięki temu nie narazić się na wypadek a tym samym niekiedy groźną dla naszego zdrowia kontuzję.

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline