Skład wody – jakie minerały powinna zawierać dobra do picia woda?

Bartek M. Sierpień 18, 2017 Możliwość komentowania Skład wody – jakie minerały powinna zawierać dobra do picia woda? została wyłączona
Skład wody – jakie minerały powinna zawierać dobra do picia woda?






Woda jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełnia ona bardzo ważne role, m.in. oczyszcza organizm z toksyn, a także bierze udział w wielu bardzo ważnych procesach biologicznych. W świetle powszechnej obowiązującej opinii dziennie powinno się przyjmować ok. 2 l różnych płynów, w tym szczególności wody, która jest najzdrowszą opcją.

Podstawowym rozróżnieniem rodzajów wód jest podział na wodę gazowaną i niegazowaną. Stając przed wyborem wody, często nie bierzemy pod uwagę tego, że wyróżnia się także: wodę źródlaną, mineralną, stołową oraz leczniczą.

Rodzaje wody pitnej

Ze względu na powszechną dostępność najchętniej kupujemy wodę butelkowaną, nie zdając sobie sprawy z tego, że nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Z tego względu znacznie lepszą opcją będzie skorzystanie z usług firmy, dostarczającej wodę w galonach do dystrybutorów. Wśród dostępnych typów wód pitnych można wymienić wodę:

  •         źródlaną, która wydobywana jest płytkich warstw podziemnych. Najczęściej charakteryzuje się one niskim stopniem zmineralizowania. Woda źródlana nadaje się zarówno do picia, jak i do przygotowania na jej bazie zup i napojów gorących – kawy i herbaty,
  •         mineralną, którą wydobywa się z głębokich warstw podziemnych. Jej charakterystyczną cechą jest stały skład chemiczny. Występuje w postaci nisko-, średnio- i wysokozmineralizowanej. Dobrze nadaje się do picia, nie jest natomiast polecana do przygotowania zup i napojów gorących, ponieważ znacząco może wpływać na ich smak,
  •         stołową, która powstaje w wyniku połączenia ze sobą wody źródlanej z mineralną lub przefiltrowanej wody kranowej ze składnikami mineralnymi. Atrybutem tej wody jest szybkie zaspokajanie pragnienia,
  •         leczniczą, która pochodzi ze źródeł, charakteryzujących się drogocennymi właściwościami zdrowotnymi. Co istotne, w przeciwieństwie do innych typów wód, nie można pić jej bez ograniczeń.

Jaki skład powinna mieć zdrowa woda?

Bez względu na nasze preferencje smakowe, należy zwracać uwagę na skład wody. Można z niego wyczytać, jakimi właściwościami zdrowotnymi charakteryzuje się woda oraz czy będzie ona zaspokajała nasze codzienne zapotrzebowanie na mikroelementy. W wodzie, przeznaczonej do spożycia, znajdują się zarówno kationy, jak i aniony, które charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami. Wśród, najczęstszych kationów, znajdujących się w wodzie, można wymienić: wapń, magnez, potas oraz sód. Natomiast do najpopularniejszych anionów należy zaliczyć: węglowodany oraz siarczany. Obecne w wodzie kationy, wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego oraz nerwowego. Regulują także gospodarkę hormonalną organizmu, co sprawia, że są one polecane osobom z niedoczynnością tarczycy. Z kolei aniony pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego – wspierają metabolizm oraz stymulują wydzielanie żółci.

Jak wybrać wodę pitną?

Przy wybieraniu wodę pitnej należy uwzględnić przede wszystkim skład wody. Powinien być on bogaty w mikro- i makroelementy, których zawartość w wodzie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oprócz składu wody, bardzo ważne są indywidualne preferencje. Do zaspokajania pragnienia, np. po wysiłku fizycznym, lepiej wybierać wodę niegazowaną. Natomiast wybór pomiędzy wodą źródlaną, mineralną, stołową a leczniczą uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. stanu fizjologicznego naszego organizmu.

Comments are closed.

Inline
Inline