Suplementy diety – czy warto je stosować i jak je wybierać?

Bartek M. Maj 20, 2019 Możliwość komentowania Suplementy diety – czy warto je stosować i jak je wybierać? została wyłączona
Suplementy diety – czy warto je stosować i jak je wybierać?


Dobre zdrowie i samopoczucie to priorytet dla większości z nas. Tymczasem często zdarza się tak, że nasza forma, sylwetka i ogólny stan zdrowia dalekie są od ideału. W takiej sytuacji podejmujemy decyzję o zmianie diety oraz rozpoczęciu aktywności fizycznej. To bardzo dobry krok. Często za tymi zmianami idzie podjęcie decyzji o suplementacji – chcemy bowiem osiągać jak najlepsze efekty. Jak jednak znaleźć dobre suplementy? Czy ich stosowanie rzeczywiście jest nam potrzebne?

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki, które w swoim składzie zawierają wszystko to, co potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Są to więc między innymi witaminy, makro i mikroelementy, enzymy, minerały czy też wyciągi z roślin i ziół, które mają potwierdzone działanie prozdrowotne. Celem stosowanie dobrych suplementów diety jest uzupełnienie niedoborów naszego organizmu, a tym samym poprawa jego funkcjonowania.

Kiedy warto po nie sięgnąć?

Po suplementy diety warto sięgać gdy zauważamy u siebie oznaki osłabienia, nasza cera staje się szara i zmęczona, mamy problemy z kondycją włosów i paznokci. Zalecane są w przypadku osób, które intensywnie trenują lub pracują ponad siły. Często stosowane są też u osób na dietach, które nie zawsze są w stanie zapewnić sobie wraz z jedzeniem wszystkich niezbędnych składników. Po suplementy możemy sięgnąć również w stanach obniżonej odporności czy zwiększonej zachorowalności na infekcje (np. w sezonie grypowym).

Najlepszy suplement nie zastąpi dobrej diety

Niezależnie od tego, jak dobre suplementydiety wybierzesz, nie oznacza to, że możesz przestać dbać o swoją dietę. Ich rolą nie jest bowiem jej zastępowanie, a uzupełnianie w te witaminy, minerały lub enzymy, których akurat brakuje twojemu organizmowi. Przykładowo, jeśli zauważasz u siebie problemy ze skórą, to znak, że możesz narzekać na niedobór witamin A i E, które to mają zbawienny wpływ właśnie na wygląd naszej cery. Zacznij więc stosowanie suplementów jednocześnie sprawdzając swoją dietę – być może drobne zmiany w codziennie spożywanych posiłkach wystarczą, by przywrócić twojemu organizmowi równowagę.

Jak wybierać suplementy?

Jeśli zdecydujesz się na wsparcie swojego organizmu środkami zawierającymi witaminy, minerały lub inne ważne dla organizmu składniki, pamiętaj, żeby wybierać dobre suplementy, czyli preparaty znanych marek dostępnych w aptekach i dobrych sklepach internetowych (np. dla sportowców). Upewnij się, czy skład produktu jest dokładnie opisany a ulotka zawiera informacje na temat dawkowania. Pamiętaj również o tym, aby zawsze trzymać się wytycznych. Uważaj też na zakup zbyt wielu preparatów i ich jednoczesne zażywanie. Zdrowy człowiek, który je regularnie, tak naprawdę nie potrzebuje kilku lub kilkunastu suplementów diety.

Comments are closed.

Inline
Inline