Zbilansowana dieta, czyli rola witamin i minerałów

Bartek M. Kwiecień 23, 2019 Możliwość komentowania Zbilansowana dieta, czyli rola witamin i minerałów została wyłączona






Każdy z nas ma świadomość istnienia piramidy żywieniowej. Jest w niej podaje, które pokarmy powinny być dla nas ważniejsze a które lepiej spożywać w mniejszych ilościach. W codziennej diecie zdarza nam się pomijać tę wiedzę. W efekcie tego mimo wielu atrakcyjnych składników codziennego menu możemy mieć pewne niedobory. Zwykle pada na witaminy i minerały.

Wielka rola mikroskładników

Organizm ludzki stanowi wyjątkowo skomplikowany mechanizm. Jeśli chcemy, aby sprawnie działał, musimy mu dostarczyć odpowiedniego „paliwa”, czyli składników odżywczych różnego typu. Każda funkcja ciała jest od nich uzależniona, trawienie, ruch mięśni, myślenie. Jeśli nie zapomnimy o ich roli i obecności na talerzu, możemy liczyć na lepsze zdrowie, więcej siły, energii i witalności. Ludzki organizm, choć wykonuje wiele niezwykle trudnych funkcji, nie jest w stanie sam wytworzyć witamin i minerałów. Mikroskładniki przydają się w okresie jesienno – zimowym i wczesną wiosną. Mamy wtedy mniej słońca i świeżych warzyw oraz owoców. Są niezbędne, gdy prowadzimy intensywny tryb życia – żyjemy w pędzie lub uprawiamy sport. Powinno się o nich pamiętać również w okresie rekonwalescencji oraz wtedy, gdy pijemy sporo kawy i herbaty. Osoby, sięgające po alkohol i papierosy zwykle mają niedobory wielu składników odżywczych.

Niezbędne składniki odżywcze

Witaminy i minerały pełnią różne funkcje w organizmie. Te pierwsze to biokatalizatory, ważne również przy budowaniu tkanki mięśniowej oraz usuwaniu toksyn z organizmu. Gdyby porównać je do białek, tłuszczy i węglowodanów to potrzebujemy ich stosunkowo niewiele. Ich niedobory prowadzą do zaburzenia metabolizmu. Minerały stanowią około 4 proc. organizmu człowieka. Budują i regulują. Ich zapotrzebowanie jest różne. Dzielą się na makroelementy (wapń, chlor, potas, fosfor, magnez, sód) i mikroelementy (żelazo, cynk, miedź, mangan, molibden, jod, fluor, chrom, selen). Niestety, zarówno minerały, jak i witaminy są dość problematyczne w codziennej diecie. Spora ich część ginie podczas standardowej obróbki fizycznej i termicznej, jak gotowanie, smażenie, obieranie, rozdrabnianie. Nie bez winy są także nowoczesne metody upraw, ponieważ poprzez stosowanie dużej ilości chemii, niszczą naturalne walory warzyw i owoców.

Witaminy i minerały wyłącznie z pożywienia

Czy jest możliwe zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy i minerały, pochodzące wyłącznie z tego, co ląduje na talerzu? Teoretycznie tak, ale wymaga to dużej dyscypliny przy komponowaniu posiłków. Należy stosować produkty świeże, nieprzetworzone, regularnie się odżywiać i pilnować składu posiłków. Wbrew pozorom wyzwanie nie jest proste. Żyjemy w pośpiechu, większość dnia spędzamy w pracy. Jadamy to, co przywiezie firma cateringowa do naszego biura. Na samodzielne przygotowanie zestawu na wynos zwyczajnie nie ma czasu, siły i chęci. Stąd duża popularność suplementów diety, dzięki którym nie ma konieczności wyliczania dokładnych ilości witamin i minerałów.

Poza wymienionymi, cennymi składnikami codziennej diety warto postawić również na innych „pomocników”, jak przeciwutleniacze. Ich funkcja, zwłaszcza w walce z wolnymi rodnikami jest wyjątkowo cenna.

Comments are closed.

Inline
Inline