Zły i dobry policjant

Bartek M. Czerwiec 15, 2015 2
Zły i dobry policjant

Cholesterol jest słowem, które zasadniczo nie kojarzy nam się zbyt pozytywnie. Słusznie? Nie do końca. To tak jak z przysłowiowym dobrym i złym policjantem. W naszym organizmie mamy bowiem zarówno ten zły cholesterol, który jest przyczyną różnych schorzeń, w tym głównie zawałów serca czy też udarów mózgu, ale mamy także do czynienia z tym dobrym cholesterolem. Co jednak oznacza pojęcie dobrego cholesterolu? Przede wszystkim najpierw musimy odpowiedzieć na pytanie czym jest ów cholesterol? Można określić go mianem pewnej substancji. Źródłem jej wytwarzania jest nasza własna wątroba, aczkolwiek cholesterolu dostarczamy do naszego organizmu także poprzez spożywane posiłki. Dlatego też dbając o właściwy jego poziom należy szczególną uwagę przyłożyć do tego, co jemy. Zły cholesterol, określany jako LDL, to substancja, która odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych, przez co powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych. To właśnie przyczynia się do stanów chorobowych, o których mowa była wcześniej. Obecności złego cholesterolu w naszym organizmie nie unikniemy, a zatem warto wiedzieć więcej na temat tego jak obniżyć cholesterol.

Obniżamy cholesterol

Tutaj podstawą jest oczywiście właściwa dieta oraz aktywność fizyczna na co dzień. Coś jeszcze? Zasadniczo te dwa elementy są wystarczające, aby móc mówić o dobrym poziomie złego cholesterolu w naszym organizmie. Więcej na ten temat możemy przeczytać w artykule jak obniżyć cholesterol. W tym wszystkim oczywiście warto również co pewien czas badać poziom cholesterolu w naszym organizmie, gdyż nie jesteśmy w stanie inaczej określić jego stężenia jak właśnie poprzez badania lekarskie. W tym miejscu warto również wspomnieć o dobrym cholesterolu, który określany jest mianem HDL. Dzięki jego obecności w naszym organizmie dochodzi do budowania błon komórkowych, dochodzi do procesów syntezowania hormonów płciowych oraz innych odpowiedzialnych za przemianę węglowodanów, tłuszczów oraz białek w procesie przemiany materii. Nie możemy zatem mówić o cholesterolu tylko i wyłącznie w kontekście czegoś złego. Jest on nam jak najbardziej potrzebny.

Zagrożony dla zdrowia

Oczywiste jest, że wysoki cholesterol to zagrożenie dla naszego życia i nie możemy dopuszczać do sytuacji, w których jego poziom winduje zbyt mocno do góry, gdyż prędzej czy później zetkniemy się z problemami natury zdrowotnej. O dobry i właściwy poziom cholesterolu we krwi warto dbać nie tylko wówczas, jeśli już odczuwamy pewne dolegliwości, jeśli już jesteśmy w nieco starszym wieku, ale tak naprawdę warto o tym zagadnieniu, czyli o naszym zdrowiu pomyśleć znacznie wcześniej, gdy jesteśmy jeszcze bardzo młodzi, gdy mamy dwadzieścia kilka lat. Musimy pamiętać, że niewłaściwa dieta już w tym wieku może być dla nas niebezpieczna.

2 komentarze »

  1. Natalia Czerwiec 15, 2015 at 2:43 pm -

    bardzo obrazowy wpis 😀

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline