Buty trekkingowe – buty do zadań specjalnych

Marcin Listopad 25, 2014 0
Buty trekkingowe – buty do zadań specjalnych





Odpowiednia troska o buty sprawia, że przedłużamy ich żywotność. Dlatego też zaleca się, aby poszczególne rodzaje butów, używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Szczególnie jest to ważne, jeżeli buty te mają być wykorzystywane przy sportach ekstremalnych, takich jak np. wspinaczka górska. W tym celu stworzono buty trekkingowe.

Czym są buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to buty, które zostały stworzone z myślą o trekkingu czyli pieszych wycieczkach górskich. W odróżnieniu od tradycyjnych górskich spacerów trekking nie odbywa się po szlakach turystycznych. Zalicza się go do sportów ekstremalnych ze względu na to, że celem wyprawy są te rejony górskie, które nie są często uczęszczane przez turystów. Bywa też że niektóre obszary są określane mianem egzotycznych. Dostęp do nich jest zazwyczaj utrudniony i wymaga specjalnego przygotowania. Jako że nigdy nie wiadomo, czego możemy się spodziewać w rejonach naszych wypraw, musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Rodzaje butów trekkingowych

Każdy kto interesuje się wycieczkami trekkingowymi wie, że są różne rodzaje butów trekkingowych. Chociaż ich przeznaczenie jest takie same czyli wszystkie mają służyć wyprawom górskim. Jednak dzieli się je ze względu na stopień zaawansowania naszych umiejętności. Rodzaj butów zależy też od rejonów, w które zamierzamy się wybrać. Rodzaje butów oznaczane są za pomocą liter A, A/B, B, B/C, C i D. Pomagają one dobrać buty do trudności stopnia wycieczek. Im wyższa litera, tym trudniejsza wycieczka.

Grupa A – przeznaczone dla amatorów, najlepiej sprawdzają się do lekkich wędrówek, wypadów za miasto, a także jako buty do codziennego użytku.
Grupa A/B – buty z tej grupy przeznaczone są do lekkich wędrówek na lekkich terenach górskich. Równie dobrze sprawdzają się też na terenach leśnych oraz jednodniowych wycieczkach za miasto. Wspomagają nas też jeśli mamy ze sobą plecak.
Grupa B – mają szerokie zastosowanie, przeznaczone dla osób, które mają już za sobą długie wyprawy.
Grupa B/C – nadają się na tereny o skalistej strukturze, a także na dłuższe wyprawy z cięższym plecakiem.
Grupa C – buty z tej grupy doskonale sprawdzają się do wycieczek w terenach alpejskich, a także na lodowcach.
Grupa D – buty z tej grupy są przeznaczone do wycieczek wysokogórskich, wspinaczkach po skałach i lodzie oraz przy wszelkich warunkach ekstremalnych.

Konstrukcja butów trekkingowych

Rodzaje butów trekkingowych różnią się od siebie konstrukcją. W zależności od tego, w jakich warunkach będziemy ich używać, na każdym rodzaju znajdziemy inny rodzaj bieżnika. Różnić się też mogą od siebie grubością podeszwy. To co je wszystkie łączy to sznurowane wiązanie. Jest to bardzo ważne, gdyż zapewnia odpowiednie dopasowanie buta do stopy. Dodatkowo też mają podwyższoną cholewę, która sięga za kostkę. Dzięki połączeniu tych dwóch rzeczy zapewniamy stopom niezbędną stabilizację.

Buty trekkingowe muszą być wytrzymałe w każdych warunkach. Dlatego też wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Oprócz odpornej na ścieranie podeszwy mają wodoodporną membranę. Jednocześnie zapewnia ona odpowiednią przepuszczalność powietrza. Dzięki temu stopy nie przegrzewają się i nie powstaje w nich nadmiar wilgoci, której pojawienie się może być przyczyną rozwoju chorób grzybiczych. Od środka wyściełane są miękkim materiałem, który zapewnia też odpowiednie ocieplenie w zimne dni i wieczory.

Gdzie kupić buty trekkingowe?

Buty trekkingowe możemy zakupić w sklepach specjalistycznych, gdzie wybór będzie największy. Znajdziemy je również w sklepach sportowych. Jednak w miejscach tych cena butów może być większa niż się tego spodziewamy. Dlatego warto poszukać alternatywnych miejsc zakupu w sklepach internetowych. W sklepie internetowym e-sporting.pl znajdziemy wiele modeli od najlepszych producentów. Ceny są niższe niż w sklepach stacjonarnych, dzięki czemu możemy zakupić więcej modeli. Znajdziemy między innymi modele butów od takich producentów jak Columbia, Merrell czy Kappa.

Sprawdź ofertę butów trekkingowych: http://e-sporting.pl/produkty/pl/przeznaczenie/buty-trekkingowe,39,5945
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym e-sporting.pl

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline