Jak wybrać buty do biegania?

Bartek M. Październik 6, 2016 0
Jak wybrać buty do biegania?

Fanów biegania przybywa każdego dnia, a marki sportowe biegną nowym biegaczom naprzeciw ze świetną ofertą cudownych biegówek. Wszędzie wokół mówi się o tym, że możesz biegać w najstarszym dresie, odpuścić kupno firmowych kurteczek i różowych legginsów, ale dobre buty do biegania to absolutna konieczność.

Dlaczego to takie ważne?

Biegając w nieodpowiednich butach narażamy się na niebezpieczeństwo w postaci kontuzji. Buty na płaskiej, niewyprofilowanej podeszwie mogą przyczyniać się do problemów z więzadłami czy stawami. Zwykłe trampki nie zapewniają nam amortyzacji, która przy wykonywaniu takich ruchów, jak przy bieganiu, jest po prostu niezbędna. Częstym błędem jest też niezmienianie butów pod kątem pory roku. Wybieranie się na jesienne przebieżki na podmokłym terenie w letnich butach z siateczki jest szaleństwem. Tak samo jak bieganie latem w butach, które nie umożliwiają swobodnej cyrkulacji powietrza. Nie popełniaj tych gaf. Zadbaj o swoje zdrowie, wybierając dobre biegówki! Szeroki wybór butów do biegania najlepszych marek znajdziesz: galeriamarek.pl/filtr/buty-do-biegania/.

Od czegoś trzeba zacząć…

Pierwszą funkcją, na jaką musisz zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania, jest kwestia systemu amortyzacji. Wydawać by się mogło, że to żaden problem, w końcu nowoczesne technologie są dziś obecne w każdej marce. I tu zaczynają się schody. Firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz to lepszych systemów amortyzacji, każda z nich ma na to jakiś pomysł. Trudno ocenić, który z nich jest najlepszy, dlatego buty do biegania koniecznie przymierzaj! Nie bój się przebiec chwilę po sklepie, by sprawdzić, czy właśnie taki układ podeszwy pasuje do twojej stopy, czy czujesz się w nich wygodnie i komfortowo. Twoje kolana naprawdę będą ci wdzięczne!

Pod porę roku

Jedni biegają tylko latem, inni pałają zapałem nawet, gdy temperatura spada poniżej zera, a za oknem pada deszcz lub śnieg. To niezwykle ważne, by dopasować swoje obuwie pod porę roku. Warto wybrać osobną parę na lato i na sezon jesienno-zimowy. Te drugie muszą odznaczać się naprawdę porządną przyczepnością podeszwy oraz dobrym trzymaniem stopy. But musi idealnie leżeć, otulać stopę i zapewniać jej stabilność. Zanim wybierzesz się na zakupy, poczytaj w Internecie o tym, z jakich materiałów wykonano biegówki. System odprowadzania wilgoci zimą i przewiewność latem to absolutna konieczność. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli twój tor do biegania znajduje się na siłowni. W zamkniętym pomieszczeniu nigdy nie będziesz narażona na czynniki pogodowe. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia bieżni jest twardsza, niż ta, którą biegamy na zewnątrz. Dlatego buty powinny odznaczać się jeszcze lepszą amortyzacją.

Czy design ma znaczenie?

Dla jednych tak, dla innych nie. Dobra wiadomość jest taka, że design biegówek jest coraz lepszy. Możesz wybierać spośród masy modeli w retro stylu albo tych bardzo nowoczesnych, minimalistycznych. Każdy znajdzie dla siebie idealny kolor oraz krój. Ładne buty mogą działać bardzo motywująco, więc może nie do końca przywiązywanie do tego wagi jest pozbawione sensu. Jeśli biegówki będą cieszyły oko, na pewno łatwiej będzie nam przełamać niechęć na przykład podczas złej pogody i wybrać się na przebieżki.

Podsumowując: dobry system amortyzacyjny, materiał, który przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć, przyczepna podeszwa i dobrze dopasowany krój to wyznaczniki dobrych biegówek. Wybierz takie, w których będzie ci najwygodniej!

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline