Jakie korzyści przynosi pilates?

Bartek M. Listopad 13, 2017 Możliwość komentowania Jakie korzyści przynosi pilates? została wyłączona
Jakie korzyści przynosi pilates?


Bóle kręgosłupa, nadwaga i nasilające się złe samopoczucie to jedne z najczęściej występujących dolegliwości, które dręczą współczesnego człowieka. Wszystko przez siedzący tryb życia, ciągły pośpiech i stres, a także brak aktywności fizycznej. Czy jest na to jakaś recepta? Warto wypróbować pilates, który nie tylko wzmacnia mięśnie, poprawia nastrój, ale też wysmukla sylwetkę. Zdecydowanie warto!

Na ratunek kręgosłupowi!

Pilates działa rewelacyjne zwłaszcza u osób, które mają kłopoty z kręgosłupem. To właśnie z myślą o takich problemach wymyślono ćwiczenia pilates. Wszystko po to, by poprzez wzmacnianie odpowiednich mięśni, stabilizować i podpierać kręgosłup. Pilates został wymyślony w dwudziestym wieku przez Józefa Huberta Pilatesa, w celu korygowania wad postawy i poprawy nastrojów osób ćwiczących. Osoby, u których stwierdzono jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, powinny regularnie ćwiczyć pilates, dzięki czemu złagodzą lub całkowicie wyeliminują dolegliwości z nim związane.

Aktywny i harmonijny relaks

Pilates pozwala się odprężyć i odreagować stres, który przyczynia się do negatywnego napięcia psychofizycznego oraz zaburza równowagę psychiczną. Ćwiczenie pilatesu pozwala przywrócić energię, wyciszyć, zmniejszyć stres i usunąć napięcie gromadzące się w kręgosłupie oraz pasie barkowym. Wpływa także na rozluźnienie górnych partii pleców, ramion i karku. Co ważne pilates to także zwiększenie świadomości własnego ciała, dzięki zjednoczeniu go z umysłem i sygnałom z niego płynącym.

pilates

Bezpieczny

W pilatesie ważne jest także to, że charakteryzuje się bezpieczeństwem – mogą go uprawiać wszyscy, bez względu na poziom wytrenowania, wiek, czy przebyte kontuzje. Oczywiście, jeśli mamy obawy, czy dane ćwiczenie będzie dla nas odpowiednie, zapytajmy o to instruktora – jest bowiem kilka takich ćwiczeń, które dość mocno obciążają kręgosłup, np. równoczesne podnoszenie kończyn górnych i dolnych w pozycji leżenia na brzuchu lub wymachy nóg w pozycji klęczącej.

Odchudzanie!

Uprawianie pilatesu usprawnia mięśnie, kształtuje ich sprawność, a jeśli ćwiczymy go regularnie, to wysmukla i uelastycznia sylwetkę. Jego systematyczne uprawianie zmienia nawet sposób poruszania się, gdyż zwiększa świadomość własnego ciała, poprawia koordynację ruchową i uczy równowagi. Pilates to bardzo dobry sposób aktywności dla wszystkich osób, które chciałyby schudnąć – regularne ćwiczenia wyszczuplają sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów.

Technika oddychania

Większość osób nie oddycha właściwie (nie wykorzystuje do tego pełnej objętości płuc lub przepony). Dzięki pilatesowi możemy się tego nauczyć – ćwiczenia te uczą głębokiego oddychania z użyciem przepony albo poprzez tzw. „otwieranie klatki piersiowej na boki”. W pilatesie nacisk kładzie się także na kontrolę oddechu.

pilates

Minimalizuje możliwość kontuzji

Pilates wzmacnia mięśnie, więc stają się one znacznie silniejsze i bardziej elastyczne, niż przed ćwiczeniami. Ponadto ciało zyskuje równowagę, płynność wykonywania ruchów i ich pewność nawet w sytuacjach, w których trzeba te ruchy wykonać nagle oraz szybko.

Jak ćwiczyć pilates?

Uprawianie pilatesu można ćwiczyć zarówno samemu w domu, jak i na zajęciach z grupą, pod okien instruktora. Ten ostatni sposób będzie najlepszym, zwłaszcza dla początkujących. Od certyfikowanego instruktora nauczymy się wszystkich właściwych ruchów i wdrożymy się w całą filozofię pilatesu. Na takich zajęciach poznamy także innych ćwiczących oraz będzie nam łatwiej systematycznie uczęszczać. Kiedy już załapiemy podstawy, to wystarczy już tylko mata do ćwiczeń, wygodny strój (sportowy t-shirt i legginsy lub spodenki do ćwiczeń) i własny, spokojny kąt. Wdrożmy porady instruktora, skorzystajmy z filmów instruktażowych w internecie lub książek z wizualizacją ćwiczeń i rozpocznijmy dbanie o własne ciało na maksa!

A jeśli szukasz mat do ćwiczeń, odzieży fitness lub innych gadżetów dla aktywnych, koniecznie zajrzyj na sklepiguana.pl i ciesz się wysoką jakością oraz ogromnym wyborem sportowych produktów.

Źródło zdjęć: unsplash.com, sklepiguana.pl

Comments are closed.

Inline
Inline