Modowe retrospekcje – największe trendy lat 80 i 90-tych!

Marcin Wrzesień 7, 2015 0
Modowe retrospekcje – największe trendy lat 80 i 90-tych!

Neonowe dresy, bufiaste marynary, plastikowa biżuteria i burza loków po trwałej ondulacji – tak właśnie jawią się nam lata 80 i 90. Chociaż trudno w to dziś uwierzyć jeszcze 30 lat temu tak właśnie wyglądał statystyczny Polak, a kreszowy dres i saszetka (zwana dziś nerką) zapięta wokół pasa były obiektami zazdrości na każdym osiedlu. Czy moda ta wróci? Jak każdy trend tak… całe szczęście tylko we fragmentach, o czym przeczytacie w najnowszym artykule przygotowanym specjalnie dla Was.

Materiały, które wracają

Jest kilka specyficznych materiałów i tkanin, które momentalnie kojarzą nam się z latami 80 i 90. Wśród czołówki wymienić należy welur, lycrę i koronki. Zacznijmy jednak od misiowatego materiału, który miał imitować nam luksusowy dotyk aksamitu. Kto z nas w dzieciństwie nie miał welurowych leginsów lub nie widział ojca w sportowej marynarce z tego materiału? Po drugie, lata 80 i 90 to rozkwit wspomniany już wyżej leginsów, tym razem z elastycznej lycry, które nosiły nie tylko kobiety i dzieci, ale przede wszystkim rockmani, którzy upodobali sobie zwłaszcza lajkrowe leginsy w panterkę i wężową skórkę. Dziś zauważamy je głównie na siłowni, ale wciąż są z nami! Ostatni materiał, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody, a jedynie będzie ewoluował. Od koronkowych rękawiczek, gorsetów, leginsów, aż po koronkowe sukienki modne do dziś, których jedną z największych fanek była sama Madonna.

Kroje i style z minionej epoki

Czy wiedziałeś, że krótkie nogawki (dziś tak pieczołowicie podwijane przez Ciebie przed każdym wyjściem) też wywodzą się z tamtego okresu. Niestety, w latach 80 nie były synonimem modnego looku, a jedynie tego, że albo masz „wodę w piwnicy”, jesteś prawiczkiem i najprawdopodobniej również kujonem. Bardzo często wszystko szło ze sobą w parze. Absolutnym hitem jednak, zarówno wtedy jak i dziś, okazuje się być marmurkowy jeans, który przeżywa zdecydowanie swój renesans. Ten charakterystyczny efekt osiągało się kiedyś chlorowaniem materiału, a dziś tak zdekatyzowane ubrania jeansowe kupuje się w sklepie, jak spodnie w http://theavenue.pl/pol_m_KATEGORIE_SPODNIE_JEANSOWE-331.html. Ostatnim powracającym trendem są neony. W latach 80 i 90-tych neonowe były dresy, kurtki, legginsy, buty – każdy ciuch, który widoczny był z odległości kilometra. A dziś jest chyba bardzo podobnie.

Ciuchy z szafy starszej siostry

Wspominane już wcześniej saszetki biodrowe, zwane dziś nerkami, były najmodniejszym gadżetem tamtych lat. Najczęściej szyte z nylonu w neonowych kolorach, więc nie dość że były niezwykle praktyczne, to jeszcze widoczne! Dziś doceniane przez wielu (nie tylko turystów). Do mody wróciły (a może nawet nigdy z niej nie wyszły) jeansowe katany – im bardziej zniszczone i ozdobione własnoręcznie przez właściciela naszywkami i przypinkami, tym lepiej. W rockowym klimacie pozostały też krótkie skórzane kurtki, a więc element rozpoznawczy rockowej grupy Ramones, prekursorów grungeowego looku, których po dziś dzień sławią wszyscy fani ramonesek (od nazwy zespołu wzięła się nazwa kurtek), niekoniecznie wiedząc  tak naprawdę kim byli i w jakich latach tworzyli… ale kurtki pozostały.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline