Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza

Aneta Rachwał - Adamczyk Maj 31, 2020 Możliwość komentowania Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza została wyłączona
Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza

Wizyty u lekarza to codzienność każdego z nas. Do gabinetu przychodzimy w sprawie porady, po receptę, na badania okresowe i profilaktyczne a także w celu leczenia najróżniejszych przypadłości. Pod opieką lekarską powinniśmy pozostawać od urodzenia przez całe życie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i odczuwać swego rodzaju spokój oraz bezpieczeństwo, mając świadomość, że ktoś nad nami czuwa.

Wyjątkową grupą pacjentów są dzieci. Wnoszą one wiele życia i radości do poczekalni i gabinetu lekarskiego. Zdarza się jednak, wcale nie rzadko, że maluchy boją się białego kitla lekarza oraz fartuszka pielęgniarki. Wielu dzieciom biały strój kojarzy się z igłą, którą zapamiętały w czasie szczepień ochronnych. Dlatego, aby wizyty w gabinecie przebiegały bez niepotrzebnego stresu u dziecka, warto je przygotować na badanie.

Z dzieckiem u lekarza

Najmłodsze brzdące całkiem nieźle znoszą kontakt z zespołem medycznym. Dopiero kilkulatki zaczynają kojarzyć miejsce, do którego się udają z rodzicami, mają wspomnienia z poprzednich wizyt. Przed wyjściem z domu warto poinformować dziecko, dokąd się wybieramy. Zapewnić, że nie będzie szczepienia (pod warunkiem, że to prawda!). Dobrym pomysłem jest obiecanie maluchowi, że po wizycie na przykład odwiedzimy plac zabaw czy ukochaną babcię. Dzięki temu brzdąc zamiast myśleć o lekarzu, zacznie oczekiwać przyjemniejszej części dnia.

Równie ważne co nasze nastawienie, jest wybranie przychodni przyjaznej dzieciom. Lekarze i pielęgniarki powinni być nie tylko specjalistami w swoim fachu. Muszą mieć podejście do dzieci. Sama przychodnia także musi być przyjazna najmłodszym. Poczekalnia z zabawkami dla malucha, stoliczkiem do rysowania pozwoli oderwać myśli dziecka od samego badania.

Comments are closed.

Inline
Inline