Czy warto biegać?

Aneta Rachwał - Adamczyk Listopad 7, 2016 1
Czy warto biegać?

Bieganie ma ogromną ilość zalet, lecz przede wszystkim pamiętać należy, że obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. To jednak nie wszystkie zalety biegania, dlatego przekonaj się, że regularne bieganie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.

Bieganie a choroby serca

Badania które zostały przeprowadzone w Narodowym Laboratorium Lawrence Berkeley w Berkeley, Kalifornia dowodzą, iż nie ważne czy biegasz, czy też chodzisz, ale istotne jest to, jaki dystans pokonujesz. Okazuje się bowiem, że obie te metody obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca. Im więcej biegasz, czy też chodzisz tym twoje zdrowie jest lepsze. Prowadząc siedzący tryb życia i niezdrowo się odżywiając, mamy nie tylko problem z nadwagą, ale również obciążamy serce. Wystarczy, że 15 minut dziennie spacerujemy bądź biegamy a kondycja naszego zdrowia poprawia się.

Badania dotyczące biegania

Badania które przeprowadzono w Kalifornii objęły 33 tysiące osób które regularnie biegają bądź uprawiają szybki chód. Osoby badane najczęściej były w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Badania prowadzono przez sześć lat i w tym czasie zauważono, że uprawiany sport doprowadził do redukcji nadciśnienia krwi, obniżył poziom cholesterolu oraz zapobiegł wystąpieniu chorób serca.

Jeżeli pod uwagę weźmiemy statystyki badanie przedstawia się w następujący sposób.

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia obniża się o 4,2 % jeżeli biegamy oraz o 7,2 % jeżeli uprawiamy szybki marsz. Cholesterol obniża się o 4,3 % w chwili biegania, zaś w szybkim marszu o 7 %. Z kolei ryzyko wystąpienia cukrzycy to w czasie biegania 12,01%, zaś w czasie szybkiego marszu 12,3%. Z kolei choroby serca zmniejszają się, jeśli biegamy o 4,5% a w czasie uprawiania szybkiego marszu o 9,3%.

One Comment »

  1. smartgym.com.pl Listopad 11, 2016 at 12:29 pm -

    Bieganie jest świetne, wystarczy kupić buty, spodnie, bluzkę i zdobyć motywację do działania. Każdy i w każdym wieku może biegać i nie tylko dobrze się czuć, ale być zdrowym i szczęśliwym.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline