Wakacje w Chorwacji

Michał Maj 28, 2016 0
Wakacje w Chorwacji

Wielokrotnie piszemy o tym, jak sprawić, by wakacyjna forma była godna pokazania innym. Tym razem skupimy się na konkretnym miejscu, w którym można nie tylko pochwalić się wypracowaną formą, ale i przede wszystkim wypocząć. Jednym z interesujących miejsc wydaje się być Chorwacja. Kraj graniczący z pięknym Morzem Adriatyckim, stanowiącym jedną z głównych atrakcji wśród turystów. Jak wybrać się do Chorwacji? Ile kosztuje taki wypoczynek? Na co zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać? Zapraszam do lektury.

O Chorwacji słów kilka…

Zbierając informacje o Chorwacji, zazwyczaj dane mi było słyszeć o łagodnym i entuzjastycznym nastawieniu do Polaków. Niezależnie od tego, w jakim regionie Chorwacji jesteś, „dogadanie się” w ojczystym języku nie stanowi problemu. Za taki stan rzeczy odpowiada z pewnością spora ilość turystów z Polski, która corocznie odwiedza Chorwację. Kraj ten ma się czym pochwalić w kwestii zabytków, aczkolwiek główny punkt, który przyciąga rzesze ludzi stanowi Morze Adriatyckie oraz nadmorskie kurorty. Sezon letni trwa tam od czerwca do września, dlatego najlepiej zaplanować wczasy w tym czasie. Należy pamiętać, że plaże w Chorwacji składają się w dużej mierze z kamieni oraz żwiru, dlatego należy zaopatrzyć się w specjalne obuwie, aby zapobiec uszkodzeniu stóp. Bądź co bądź, piękny turkus Adriatyku oraz wyjątkowo przejrzysta woda to wynagradza.

Jak dojechać? Gdzie mieszkać?

Do najpopularniejszych ośrodków należą: Dubrovnik, Brac, Split, Zadar, Rijeka, Pula oraz Losinj. Niezależnie od tego, które miejsce wybierzesz, musisz dokładnie przeanalizować koszt transportu. Bardzo popularną metodą jest dojazd własnym samochodem, gdyż odległość jest stosunkowo niewielka. Z Warszawy do Splitu jest około 1400km. Łatwo obliczyć, że koszt takiej wycieczki w jedną stronę to około dwa pełne tankowania pojazdu, czyli od 350 – 500zł. Biorąc pod uwagę, że podróżować będzie 4-5 osób, koszt wydaje się być wręcz śmieszny. Należy dodać do tego możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc po drodze, np. w Czechach czy Węgrach. Taka podróż zajmuje około 15h, dlatego trzeba się z tym liczyć i zaplanować przerwę lub zaopatrzyć się w drugiego kierowcę. O wiele łatwiej i szybciej jest dolecieć samolotem. Koszt takiego lotu waha się od 500 – 1000zł, w zależności od pory roku. Można skorzystać również z zorganizowanych wycieczek, gdzie przejazd oraz pobyt są zagwarantowane. Ceny takich wycieczek wahają się od 2000 do nawet 4000zł.

Nawiązując do pomysłu wyjazdu samodzielnego, warto nadmienić, że pobyt w apartamencie dla jednej osoby na 7 dni kosztuje w granicach 250 – 500zł. Należy do tego doliczyć koszt wyżywienia, aczkolwiek ceny w Chorwacji są na poziomie tych w naszym kraju.

Podsumowanie

Podsumujmy zatem, że podróżujemy w 5 osób pojazdem, który w trakcie trasy spali paliwa za 1000zł, zaś apartament przyjdzie nas 300zł/osoba. Doliczając do tego po 100zł dziennie na wyżywienie oraz pamiątki, wychodzi: 200 + 300 + 700 = 1200zł za 7 dniowe wczasy w Chorwacji. Czy to dużo? Moim zdaniem śmiesznie mało. Bądź co bądź, finalna decyzja należy do Was.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline