Wakacje kojarzą nam się z latem, odpoczynkiem i wodą. Chętnie korzystamy z basenu, rzek, czy morza, jednakże musimy mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Warto więc wiedzieć, że woda jest niebezpieczna nie tylko w chwili kiedy w niej przebywamy, ale również już po zakończeniu kąpieli.
Groźne suche i wtórne utonięcia
Do suchego i wtórnego utonięcia może dojść nie w chwili kąpieli wodnych, ale już po ich zakończeniu. Mogą być one wynikiem podtopienia w wodzie, a nawet zachłyśnięcia się. Każdy z nas jest więc na nie narażony. Warto więc wiedzieć, jakie są ich objawy a także w jaki sposób udzielić pomocy?
Suche utonięcie następuje wówczas kiedy do nosogardzieli dostaje się mała ilość płynu. Tym samym następuje odruchowe pobudzenie się nerwu krtaniowego i dochodzi do skurczu głośni. W konsekwencji następuje niedotlenienie a następnie utrata przytomności.
Wtórne i suche utonięcie może wystąpić nie tylko w rzece, morzu czy jeziorze, ale nawet w dziecinnym basenie czy wannie.
Utonięcie wtórne to masywny obrzęk płuc do którego dojść może od 15 min do 72 godzin. Poszkodowany odkasłuje wodę z płuc i poprawia się jego samopoczucie, jednakże woda pozostaje w płucach i zaczyna je drażnić. Tym samym występuje obrzęk.
Objawy suchego i wtórnego utonięcia
- Kaszel
- Ból w klatce piersiowej
- Senność
- Wyczerpanie
- Problem z oddychaniem
- Zniechęcenie
Objawy w przypadku suchego utonięcia pojawiają się zaraz w chwili dostania się wody do dróg oddechowych, zaś w przypadku wtórnego nawet do 72 godzin.
Pierwsza pomoc osobie poszkodowanej
Niezwykle istotne jest to aby osobie poszkodowanej udzielić jak najszybszej pomocy. Tym samym jeżeli w czasie wypoczynku nad morzem, rzeką czy też na basenie woda dostanie do naszych dróg oddechowych należy przez 24 godziny obserwować osobę której to dotyczył incydent. Jeżeli pojawią się wyżej wymienione objawy, a przede wszystkim ekstremalne zmęczenie, problem z oddychaniem czy też kaszel, należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie.
Zapraszamy również na http://kolorowyszpon.blogspot.com/