Witaminy dla sportowców – czy są przydatne i skuteczne?

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 31, 2017 0
Witaminy dla sportowców – czy są przydatne i skuteczne?

Obecnie witaminy dla sportowców cechują się bardzo wielką popularnością, co sprawia, że ogromna ilość osób je wybiera. Przede wszystkim witaminy wybierają te osoby, które żyją aktywnie, a tym samym potrzebują dodatkowych źródeł witamin i minerałów. Dzięki witaminom możemy szybciej zbudować masę mięśniową, a także sprawić, że zregenerujemy organizm po treningu. Czy witaminy są nam naprawdę potrzebne?

Czy warto sięgnąć po witaminy, kiedy żyjemy aktywnie?

Witaminy dla sportowców, to gotowe kompleksy witamin oraz minerałów, które kupić możemy zarówno w formie kapsułek, syropów lub tabletek. Obecnie mamy zarówno zwolenników jak i przeciwników takiej formy suplementacji. Naukowcy, wciąż zastanawiają się czy witaminy tego typu przynoszą korzyści dla naszego organizmu. Przytacza się ogromną ilość analiz czy też danych, które zarówno świadczą o pozytywnym jak i negatywnym skutku witam i minerałów sztucznych dla naszego ciała. Czy więc oznacza to, że syntetyczne witaminy nie są potrzebne dla naszego organizmu nawet wówczas kiedy żyjemy bardzo aktywnie i każdego dnia ćwiczymy i trenujemy?

Znaczenie witamin dla sportowców

Każdy sportowiec wykazuje znaczne zapotrzebowanie na minerały a także witaminy. Dawka ta jest o wiele większa aniżeli osoby, które prowadzą bierny tryb życia. Każdy sportowiec może uzyskać niedobory witamin dlatego też w wielu przypadkach niedobory muszą być uzupełniane, aby nie doszło do spowolnienia procesów regeneracyjnych w mięśniach i ogólnego spadku kondycji fizycznej.

Jakie witaminy są ważne dla sportowców?

Każdy sportowiec powinien sięgnąć po witaminy z grupy B, ponieważ to właśnie one narażone są na największą stratę w czasie treningu. Tymczasem są ważne dla metabolizmu białek, tłuszczów, oraz węglowodanów.

Warto sięgnąć również po witaminę C oraz A. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, a także sprawia, że zostaje zahamowane negatywne działanie wolnych rodników. Z kolei witamina A zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni,  a także redukuje wolne rodniki.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline