Wyciskarki do soków, na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Bartek M. Listopad 7, 2017 Możliwość komentowania Wyciskarki do soków, na co zwracać uwagę przy ich wyborze? została wyłączona
Wyciskarki do soków, na co zwracać uwagę przy ich wyborze?


Nie od dziś wiadomo, że zdrowe i pożywne soki są bardzo ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety. Aby posiadały szereg ważnych dla organizmu składników odżywczych, muszą być odpowiednio przygotowane. W tym właśnie miejscu wyraźnie zaznacza się przewaga wyciskarek nad sokowirówkami.

Wybór urządzenia do samodzielnego przygotowywania soków, wcale nie jest łatwy. Szeroka dostępność do wielu różnorodnych produktów może przyprawiać o zawrót głowy. Warto wiedzieć co mają do zaoferowania producenci tego typu urządzeń oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Dlaczego wyciskarki?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wady i zalety wyciskarek i sokowirówek, szybko zrozumiemy, na czym polega przewaga tych pierwszych. Ich największym atutem jest możliwość otrzymywania pełnowartościowych, bogatych w witaminy, minerały i enzymy roślinne soków. Rzecz niemożliwa do osiągnięcia przy pomocy sokowirówek.

Ich zaletą jest też możliwość uzyskiwania szerokiego spektrum soków, z różnych warzyw, owoców, ziół, a nawet liści, np. pokrzywy. Dzięki sokowirówkom uzyskamy soki, co najwyżej z warzyw i owoców, i to w dodatku nie wszystkich.

Kolejna sprawa to praca urządzenia. Sokowirówki są głośne i szybko nagrzewają się, co znacznie skraca czas ich pracy. Wyciskarki natomiast działają znacznie ciszej i dłużej (jako urządzenia wolnoobrotowe nagrzewają się znacznie słabiej).

Wymienione wyżej cechy zdają się mówić same za siebie. Jedynym, aczkolwiek dla niektórych osób istotnym mankamentem wyciskarek, pozostaje ich cena. Ta zwykle jednak kompensowana jest przez producentów długim, bo aż 10-letnim okresem gwarancji.

Rodzaje wyciskarek

Wiemy już, że lepiej zdecydować się na wyciskarkę niż sokowirówkę, nie wiemy jeszcze jednak na jaką. Producenci urządzeń pozostawiają konsumentom bardzo szeroki wybór. Wśród dostępnych na rynku urządzeń wymienić można:

 1. Wyciskarki jedno ślimakowe, w tym:
  • pionowe
  • poziome
  • z ostrzami
 2. Wyciskarki dwu ślimakowe

Jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń są wyciskarki jednoślimakowe pionowe. Ich przykłady znaleźć można na stronie wyciskarki do owoców kuvings w sklepie WyciskarkiSokow.pl.

Podział urządzeń oparty jest na ich odmiennej konstrukcji. Część urządzeń posiada jeden wałek ślimakowy (wyciskarki jednoślimakowe), pozostała część – dwa wałki (wyciskarki dwuślimakowe). W kryterium podziału uwzględniono także sposób usytuowania urządzenia (pionowe lub poziome).

W zależności od konstrukcji urządzenia, jego budowy i usytuowania możemy mówić o różnej wydajności, przyjazności dla użytkownika, jeśli weźmiemy pod uwagę łatwość obsługi oraz czyszczenia urządzenia, a także walorach smakowych i wartościach odżywczych soków.

Która wyciskarka będzie najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W każdym przypadku wybór warto uzależniać od indywidualnych potrzeb użytkowników. Aby dokonać wyboru najlepszego urządzenia, dobrze jest najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań, w tym:

 • z czego wyciskany będzie sok,
 • jak często użytkowana będzie wyciskarka,
 • ile soku chcemy uzyskać,
 • jak bardzo zależy nam na zachowaniu cennych składników odżywczych.

Po takiej analizie wybór z pewnością będzie łatwiejszy.

Comments are closed.

Inline
Inline