Aktywność fizyczna seniorów

Marcin Listopad 10, 2016 0
Aktywność fizyczna seniorów

Jak ważne jest jak najdłuższe utrzymanie aktywności fizycznej osób starszych, to chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. To właśnie u osób po 65 roku życie istnieje największe ryzyko zawału, chorób związanych z sercem, czy układem krążenia, a także udaru mózgu. Większość tych chorób ma bardzo silny związek z siedzącym trybem życia jaki wiodą seniorzy. Inną kwestią jest oczywiście fakt, że wiele sportów jest poza zasięgiem ich możliwości, gdyż są szczególnie narażeni na kontuzje, czy urazy. Nie mniej jednak ruch w przypadku osób w podeszłym wieku jest bardzo istotny. Zatem jak się ruszać, by się nie przeforsować i co robić, gdy osobom starszym doskwierają bóle różnego pochodzenia? Postanowiliśmy zając się tą kwestią nieco bliżej.

Przykładowe ćwiczenia dla osób starszych

Bardzo popularną formą aktywności fizycznej jest Nordic Walking, czyli popularne ,,chodzenie z kijkami”. Jak się okazuje jednak osoby starsze mogą wykonywać zestaw określonych treningów nie wychodząc nawet z domu.

Przykładowo warto położyć się na plecach. Ramiona należy ułożyć wzdłuż tułowia. Przy czym uginając kolejno prawą i lewą nogę nie należy jednocześnie zmieniać swojej pozycji. Kolejny krok, to uniesienie wyprostowanych nóg. Muszą być jednak one ułożone w taki sposób, aby tworzyły z ciałem kąt prosty. Następnie warto wymachiwać nogami w taki sposób, aby krzyżowały się ze sobą. Ostatni podpunkt tego ćwiczenia, to pozycja leżąca z rękoma wyciągniętymi szeroko na boki. Wówczas będąc w tej pozycji warto maksymalnie przesuwać się raz na jedną, raz na drugą nogę.

Kolejne propozycja ćwiczenia. To z kolei wykonywane jest na kolanach, gdzie z wyprostowanymi plecami, a także rękoma należy podnieść na chwilę raz jedną, raz drugą nogę. Na końcu tego ćwiczenia należy pozostać w tej pozycji, oraz na kilka sekund unieść kilka razy odcinek lędźwiowy.

Jeszcze inna propozycja ćwiczenia, to stanięcie w rozkroku. W tym wypadku ręce muszą zwisać wzdłuż tułowia, gdzie prawą dłonią należy dotknąć lewej, tylnej części prawego kolana i to samo ćwiczenie wykonać na odwrót.

A kiedy już pojawią się określone bóle

Stawów, bądź kręgosłupa, gdzie doskonale wiemy, że osoby w podeszłym wieku są szczególnie na nie narażone. W przypadku osób starszych bardzo ważny jest też zdrowy wypoczynek w czasie snu. Dlatego tu idealnym rozwiązaniem zdają się być poduszki ortopedyczne, które przede wszystkim łagodzą bóle kręgosłupa, ale też korygują wady postawy. W przypadku poduszek ortopedycznych ważny jest przede wszystkim ich odpowiedni dobór, ten z kolei musi być zgodny z pozycją w której się zasypia. Niezależnie jednak, czy będzie do poduszka z wyprofilowaniem w środku (spanie na plecach), w kształcie wałka (spanie na boku), czy w kształcie gwiazdy (spanie na brzuchu), dobór poduszki ortopedycznej powinien być skonsultowany ściśle ze specjalistą. Tego typu poduszki jednak mogą sprawić, że osoba starsza dłużej będzie cieszyć się zdrowiem, sprawnością fizyczną, a nawet większą odpornością na złamania, czy urazy.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline