Każdy sport, każdy rodzaj aktywności fizycznej jest związany z ryzykiem odniesienia bolesnej kontuzji. Oczywiście nie oznacza to, że nie można nic zrobić, aby tej kontuzji uniknąć. Jak najbardziej można zrobić i to wiele. Bardzo istotnym elementem jest sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jest przygotowanie do treningu, ale to nie wszystko. Aby zapobiec występowaniu kontuzji, należy zadbać o:
- odpowiednią rozgrzewkę
- odpowiednią regeneracją po treningu
- odpowiedni sposób odżywiania się
- właściwy tryb życia
- stopniowanie treningu i dobranie metod aktywności fizycznej do własnych możliwości
Jednym z największych wrogów skutecznego i bezpiecznego ćwiczenia jest brak cierpliwości. Chęć zrealizowania określonych celów w jak najkrótszym czasie może spowodować przeciążenia. W dalszej perspektywie może dojść do innych urazów mechanicznych.
Rozgrzewka to podstawa
Rozgrzewka to podstawowy element, który pozwoli nam ograniczyć ryzyko kontuzji podczas treningu. Rozgrzanie mięśni powoduje, że są one bardziej elastyczne, nie ma mowy o ich zesztywnieniu. Tym samym nie ma mowy o żadnych przeciążeniach. Rozgrzewka powinna odbywać się przed każdym rodzajem aktywności fizycznej. Powinna ona trwać określony czas, aczkolwiek nie chodzi o to, aby trwała ona zbyt długo i zbyt krótko.
Regeneracja po treningu
Rozgrzewka jest bardzo ważna, ale równie ważny jest element roztrenowania. Po intensywnym treningu również przez pewien okres utrzymywać ciepłotę mięśni, aby zbyt szybko nie straciły one swojej elastyczności. Regeneracja po treningu to także pewien odpoczynek. Należy pozwolić organizmowi na odpoczynek. Zbyt szybkie przystąpienie do kolejnych ćwiczeń może spowodować urazy mechaniczne.
Dieta ma znaczenie
Chociaż nie każdy łączy oba pojęcia, to jednak sposób odżywiania ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności treningu. Ma to bardzo duże znaczenie także dla kwestii uniknięcia kontuzji. Pożywienie bogate w minerały, witaminy, składniki odżywcze we właściwych proporcjach jest bardzo ważne. Może ono wzmocnić mięśnie, ścięgna, stawy i spowodować, że ryzyko kontuzji może być znacząco zmniejszone.
Tryb codzienności
Nie tylko sposób odżywiania się, ale także tryb życia codziennego ma znaczenie dla ryzyka odniesienia kontuzji. Odpowiednia ilość snu wpisuje się w ten aspekt najbardziej. Zaniedbując ów element, znacząco zwiększamy owo ryzyko. Liczy się tutaj nie tylko liczba godzin przeznaczonych na sen, ale także chodzi w tym miejscu o godziny, w których odpoczywamy.
Jakość treningu
Kolejny element to oczywiście jakość samego treningu. Ćwiczyć należy z takim obciążeniem i w taki sposób, aby nie doszło do przeciążenia. Ćwiczyć należy dokładając obciążenia stopniowo. Nie można od razu ćwiczyć na maksymalnych obciążeniach, ponieważ w takiej sytuacji prawdopodobieństwo kontuzji jest niemalże stuprocentowe. W każdym, więc elemencie należy podejmować przemyślane, rozsądne decyzje. Trening powinien być bardzo dokładnie zaplanowany i powinien być on profesjonalny.
Sponsorem wpisu jest sklep Visamed. Polecamy również lekturę wpisu na temat sprzętu ortopedycznego i medycznego.
Comments are closed.