Kompleksy sztangowe w pigułce

Michał Luty 15, 2017 0
Kompleksy sztangowe w pigułce

Kompleksy sztangowe stały się popularne wraz ze wzrostem zainteresowania metodą Crossfit. Ten krótki, lecz wymagający rodzaj treningu znalazł zwolenników na całym świecie. Z uwagi na szeroki wachlarz ćwiczeń, które można wykorzystać przy okazji kompleksów sztangowych, odnajdą się w nich zarówno osoby początkujące, jak i średnio-zaawansowane. Klucz do sukcesu tkwi w doborze odpowiedniego zestawu ćwiczeń.

Kompleks sztangowy – z czym to się je?

Kompleks sztangowy składa się z kilku ćwiczeń, wykonywanych po sobie, z wykorzystaniem jednego obciążenia oraz sztangi. W niektórych wersjach kompleksów, jako obciążenia można z powodzeniem wykorzystać hantle – o tym później. Innymi słowy – jedno obciążenie, kilka ćwiczeń, jedno miejsce, brak przerw pomiędzy ćwiczeniami. To cechuje kompleksy sztangowe. Jeden kompleks (w zależności od złożoności/ilości ćwiczeń) trwa od 15 do 50 sekund. Po wykonaniu pełnego kompleksu następuje krótka 1-2 minutowa przerwa, po czym wykonujemy kolejny kompleks.

Kompleksy sztangowe – dla kogo i kiedy?

Kompleksy sztangowe są znakomitą metodą spalania tkanki tłuszczowej. Idea kompleksów to w zasadzie interwały wykonywane z dodatkowym obciążeniem. O wyższości treningu interwałowego nad treningiem cardio, niejednokrotnie wspominałem na łamach tego portalu – wystarczy użyć wyszukiwarki, wpisując frazę „interwały”, by dowiedzieć się szczegółów. Kolejna zaletą kompleksów sztangowych jest to, że przy ich wykonywaniu angażujemy do treningu całe ciało – to z uwagi na wykorzystanie w nich ćwiczeń złożonych takich jak: zarzut, podrzut, martwy ciąg, przysiady czy wyciskania nad głowę. Kompleksy sztangowe pozwalają na zaoszczędzenie czasu – zamiast godzinnego biegania, o wiele szybciej (i efektywniej!) wykonać 15-20 minut kompleksów sztangowych.

Przykładowe kompleksy.

Moje dwa ulubione kompleksy – „bestia” oraz „niedźwiedź”:

Aby wyszukać kolejne, wystarczy wpisać na YouTube „barbell complex”: https://www.youtube.com/results?search_query=barbell+complex

Jedno jest pewne – kompleksy są ciężkie, lecz bardzo efektywne.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline