Czy pilates może zastąpić rozciąganie na treningu siłowym?

Marcin Kwiecień 8, 2019 Możliwość komentowania Czy pilates może zastąpić rozciąganie na treningu siłowym? została wyłączona
Czy pilates może zastąpić rozciąganie na treningu siłowym?

Rozciąganie jest bardzo istotnym elementem w każdej formie aktywności ruchowej. Dzięki temu elementowi można nie tylko zniwelować możliwość wystąpienia kontuzji, ale ponadto również jest to bardzo dobry sposób na zwiększenie elastyczności mięśni. Rozciąganie inaczej nazywane jest stretchingiem. Jest stosowane w wielu różnych formach treningowych. Między innymi rozciąganie jest stosowane w ćwiczeniach pilates.

Rodzaje stretchingu

Stretching, czyli rozciąganie może mieć nieco zróżnicowane formy. Wskażemy na stretching statyczny oraz dynamiczny. W stretchingu statycznym mamy do czynienia z bardzo wolnym wykonywaniem każdego ćwiczenia. Tym samym każdej partii mięśniowej osoba ćwicząca poświęca bardzo wiele czasu. Ćwiczenia rozciągające sprowadzają się do naprzemiennego napinania mięśni oraz ich rozluźniania. Sylwetka osoby ćwiczącej staje się szczuplejsza, co wynika ze stopniowego wydłużania każdego mięśnia. Stretching nie wymaga użycia żadnych przyrządów i tym samym można o nim mówić, jako o powszechnie dostępnym.

Istota pilatesu

Istotą ćwiczeń pilates jest bardzo duży wpływ na funkcjonowanie poszczególnych partii mięśniowych ludzkiego organizmu. W dużej mierze w ćwiczeniach pilates chodzi o wzmocnienie mięśni głębokich, o wzmocnienie szkieletu mięśniowego. Dzięki temu można znacząco ograniczyć wystąpienie uporczywych bólów pleców, co też jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Do efektów, jakie można uzyskać dzięki ćwiczeniom pilatesu można zaliczyć:

  • – wzmocnienie mięśni grzbietu
  • – zwiększenie wytrzymałości i siły mięśni
  • poprawa postawy ciała
  • – zwiększenie jędrności niektórych partii ciała
  • – poprawa kondycji psychicznej

Rozciąganie i pilates

Rozciąganie, czyli popularny stretching jest bardzo ważnym elementem w każdym treningu. Między innymi należy wskazać na zajęcia na siłowni. Odnosząc się do pytania czy pilates może zastąpić rozciąganie na siłowni, należy przytaknąć. Jako, że stretching jest integralną częścią zajęć pilates, to tym samym doskonale wpisuje się w kontekst rozciągania na siłowni. Pilates to praca nad każdą z partii mięśniowych. Tym samym można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zajęcia pilates znacząco bardziej i korzystniej wpłyną na proces rozciągania mięśni niż to, co jest proponowane na siłowniach.

W zajęciach pilates powinniśmy brać udział pod okiem wykwalifikowanego, profesjonalnego instruktora z uwagi na to, że kluczowym elementem jest dokładność każdej wykonywanej pozycji ćwiczeniowej. Na siłowni nie ma takiej konieczności, a tym samym łatwiej jest popełniać różne błędy. Tym samym korzystniejszym rozwiązaniem jest sięgnąć  do zajęć pilates.

balanced body polska

Pilates nie tylko może zastąpić rozciąganie na siłowni, ale jeśli mamy taką możliwość, to oczywiście warto jest go zastosować. Dzięki temu uzyskujemy znacznie lepsze i znacznie trwalsze efekty dla naszego zdrowia. Bardzo ważne jest jednakże to, aby w tego typu zajęciach brać udział regularnie, gdyż tylko takie podejście może dać trwałe oraz szybko widoczne rezultaty.

Comments are closed.

Inline
Inline