Mniejsza waga = mniejsze problemy?

Michał Grudzień 30, 2014 0
Mniejsza waga = mniejsze problemy?





Redukowanie wagi na stałe wdarło się do życia współczesnego człowieka, urastając niemal do miana mody. Pozbywanie się zbędnych kilogramów to czynność powtarzana okresowo przez ogromną rzeszę ludzi, z różnymi skutkami. W związku z tym, warto nakreślić, czy redukcja wagi korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Początkowo należałoby się skupić na tym, czy redukcja wagi dla danej jednostki, jest w ogóle potrzebna. Jednym ze sposobów określania prawidłowej wagi ciała, jest wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index) czyli wskaźnik masy ciała, który powstaje poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w centymetrach. Jeśli po powyższym działaniu matematycznym Twój BMI oscyluje w zakresie od 18,5 do 24,99 – nie masz się czym martwić. Twoja waga jest prawidłowa.

Należy również nadmienić, że wiele osób redukcję wagi zaczyna od drastycznego kroku – niejedzenia. Ten krok przynosi odwrotne od zamierzonych skutki, gdyż organizm zaczyna się zwyczajnie bronić, co nie skutkuje utratą wagi, tylko zdrowia.

Jednym z pozytywnych aspektów utraty wagi jest obciążenie organizmu, co w praktyce oznacza obciążenie organów człowieka. Większa waga powoduje większe przeciążenia w aparacie ruchowo-stawowym, co może przerodzić się w początkowo bagatelizowane bóle (np. kolan), a w przyszłości do ogromnej patologii, prowadzącej niemal do wykluczenia w prawidłowym funkcjonowaniu. Nie należy również zapominać o organach takich jak serce czy wątroba, które otłuszczone pracują ciężej i mniej wydajnie.

Mniejsza waga oznacza również mniejsze zapotrzebowanie na składniki odżywcze, co w praktyce przekłada się na mniejsze ilości pożywienia, a co za tym idzie – oszczędność. Proste, prawda?

Prawidłowa waga ciała to przede wszystkim lepsze zdolności manualne oraz większa mobilność, co przekłada się niemal na każdy aspekt naszego życia. Począwszy na wydajność w pracy, poprzez obowiązki domowe, na sferze seksualności kończąc.

Dlaczego ludzie redukują wagę? To proste – chcą lepiej wyglądać. Wraz z utratą wagi, rośnie nasza samoocena, nastawienie oraz akceptacja do własnego ciała, a co za tym idzie brak problemów natury psychicznej, jak np. depresja, która w bardzo wielu przypadkach ma swe podłoże właśnie w samoakceptacji.

Jak widać, lista pozytywnych aspektów utrzymania wagi na prawidłowym poziomie jest długa, dlatego przy okazji nieograniczonych możliwości informacyjnych w dzisiejszych czasach, warto skupić się na niej skupić. Chudnijcie na zdrowie! 😉

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline